Arkailija

Tahtoo kylpylaan

Olen ollut Budapestissa nyt muutaman paivan ja tahtoisin menna kylpemaan esim. Schechenyi kylpylaan. En vaan uskalla menna kun pelkaan nolaavani itseni ku nen osaa kielta jatuskin siella puhuvat englantia, jota kylla puhun sujuvasti. Voisiko joku kertoa mita kaikkea pitaa ottaa mukaan, mita ei kannata ottaa mukaan ja miten siella kylpylassa toimitaan... Tahtoo kylpyyn

2

598

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hamsa

      Széchenyi toimii näin: mene sisään sirkuksen puoleisista ovista, jonota jommalla kummalla kassalla ja osta pääsylippu, suosittelen omaa pukukoppia joka maksaa hieman enemmän kuin yhteispukuhuoneet. Pukukopin saa sanakka kabin. Säilytä kuitti.

      Kävele portille, vilauta polettia portin lukulaitteelle ja astu sisään. Sitten kävelet pukuhuoneelle ja pyydä että valkopukuinen koppivahti näyttää sinulle vapaan kopin/kaapin. Vaihda simmareihin ja pyydä vahtia lukitsemaan koppi, muista sen numero! Sit vaan uimaan, saunoille ja sisäaltaille löytää seuraamalla ihmisvirtaa. Höyrysaunoissa varo istumasta höyrysuutinten kohdalle, voi kannikka kärähtää!

      Pois lähtiissä vinkaa koppivahti luoksesi ja vie hänet kopillesi jonka hän avaa. Poistuessasi portista pudota poletti portin aukkoon ja pidä sen tulostama kuitti ja kiikuta se ja sisään mennessä saatu kuitti poistumiskassalle niin saat rahaa takaisin sen mukaan kuinka kauan olit kylpylässä.

      Suihku kannattaa säästää kotiin tai hotellille, kylpylän suihkut eivät ole mitään luxuksia.

      Lopuksi kävele sirkusta vastapäätä olevalle Langos-kioskille ja sammuta nälkä ihanan rasvaisella hapankerma (tejföl)- ja valkosipuli (fokhagyma)-langosilla!

      • hamsa

        Niin ja mukaan pitää ottaa simmarit, pyyhe ja jotkut rantaläpsykkäät (ei pakolliset, mutta suosittelen)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      61
      2558
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      21
      1923
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      13
      1622
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1387
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1297
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      83
      1179
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      40
      1074
    8. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1043
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1043
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      58
      947
    Aihe