Onko kaikissa g-astroissa ajonesto? Minulla on -99 vuoden astra ja olen ihmetellyt että mistä sen tietää onko vai ei.
-Jos esim. laitan kauko-ohjaimella ovet lukkoon ja avaan avaimella niin moottori käynnistyy aivan normaalisti, verrattuna esim. 2000 vuoden Golfiin jossa kaikki vilkut ja summerit rupeaa soimaan kun yrität käynnistää.
-Autossa ei vilku mitään ledejä missään.
-Ajonestosta kertovia tarroja ei ole missään.
g-astran
5
6185
Vastaukset
- ........
vm-97 jälkeen kaikissa autoissa ajonesto vakiona..paitsi ladassa,mutta lada ei ole auto!
- Alibaba
Lakisääteinen ajonestolaite estää pelkästään auton käynnistämisen ilman siihen kuuluvaa avainta, eli millä tahansa rautapalalla tms. autoa ei käyntiin saa. Ajonestolaite tunnistaa autoon kuuluvassa avaimessa olevan mikropiirin, ja sallii moottorin käynnistämisen.
Varashälytin toimii ajoneston rinnalla, eli autoa ei pysty silloinkaan käynnistämään. Varashälyttimessä on lisänä ääni- ja merkkivalohälytys huomion kiinnittämiseksi siihen, että auton sisätiloihin murtaudutaan tai autoa käynnistetään luvatta. Pelkkä ajonesto ei millään tavalla anna hälytystä autoon murtautumisesta tai sen käynnistysyrityksistä, vaan auto ei vain käynnisty.
Ajonesto tuli pakolliseksi 90-luvulla kaikkiin uusiin autoihin, mutta varashälytin ei ole pakollinen varuste. Astrassa ja Golfissa on siis kummassakin ajonesto koska laki niin määrää, mutta Golfissa on lisänä varashälytin.
Astrassa pitäisi kuitenkin olla varkaitten työtä hankaloittamassa takalukitus, joka aktivoidaan painamalla kaukosäätimen lukitusnappia kaksi kertaa peräkkäin. Ensimmäinen painallus lukitsee ovet normaalisti, ja toinen painallus aktivoi takalukituksen. Takalukituksen ollessa päällä auton ovia ei saa auki edes auton sisältä lukkonappeja nostamalla. Jos autoon yrittää tällöin murtautua rikkomalla ikkunan, lukkonappeja ja ovia ei saa avattua, vaan sisään on kiivettävä ikkunasta. - 1q2.
Tuo Golfffin ääni on varashälytys, jos tullaan autoon väärin avain, tai oikeilla avaimilla väärässä järjestyksessä.
Tuossa tapauksessa pitäisi laittaa virrat 10 sek. aikana, niin ajonesto kuittaa varashälyttimen.
Minä olen kyllä yrittänyt, mennä kotipihassa "väärin” kolffeihini, mutta milloinkaan en ole onnistunut saamaan varashälytintä soimaan, ihmeellistä.
Golfeissakaan ei ajonesto soita äänimerkkiä, vaan kierrosluku mittarissa ylhäällä oleva auton avaimen kuva palaa. (golf 2003)
-----------------------------------
Ajonestosiru Astrassa on avaimen siinä rautaisemmassa päässä,
avaimesta voi ottaa irti kaukosäädinosan, jossa on paristo.
Mitähän olisi, jos käärisi Astran avaimen alumiiniseen foliopaperiin,
mahtaisiko estää ajoneston tiedonkulun
ja ajonesto ESTÄISI KÄYNNISTYKSEN, en tiedä.
---------------
Estääkö sitten se ajonesto käynnistyksen,
sitä on vaikea tietää.
Vaikka väärillä avaimilla käynnistyykin, se pitäisi sammuttaa moottori vähintään 15 sek. kuluttua.
Minä olen ajanut, oikeilla avaimilla,
mutta niin että ajonesto valo palaa useilla autoilla ja pitkiäkin matkoja.
Valo on syttynyt käynnistyksen jälkeen ja palanut koko matkan. - astrassa
Atran avaimen sisällä on pieni siru. n.0.5*1cm.jo se puuttuu niin auto starttaa mutta ei käynnisty.
- jootta
Kun ostin Astrani niin kertoivat seuraavaa : "Jos sinulle tulee joskus ongelmia auton käynnistymisen kanssa saattaa syynä olla ajoneston aktivoituminen. Tämän aktivoitumisen saa esim. tehtyä vahingossa siten, että avaa ovet avaimella ilman kaukokäyttöä tällöin Auto ja avain eivät enää pysykään synkroonissa. Sitten kun kerran menetä autoon sisään avaimesta kääntämällä niin auto ei starttaakaan... Tällöin sinun täytyy pistää avain virtalukkoonn ja kääntää virrat päälle ja antaa avaimen olla virtalukossa noin 10-15 sekunttia ennen starttaamista; auto keskustelee tuolloin avaimen kanssa ja synkronoi taasen toisensa, jonka jälkeen kaynnistäminen on taas mahdolista. Kannattaa siis käyttää avaimen kaukokäyttöä normaalissa käytössä"
SIIS sinä voit kokeilla avata ovet muutaman kerran ilman kaukokäyttöä ja pistää avainmen ja auton epäsynkkaan sittenpä tiedät, että autossasi on ajonesto :-))
Itse en ole kokeillut... Mulla on nyt Astra 1.6 16v CDX -1999
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei823596Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss1071792- 1061102
- 991075
- 60933
Priden osallistujamäärä suuri pettymys!
Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate164840- 42836
IS Viikonloppu 28.-29.6.2025
3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit57791Joku kysyy
Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g59769Kannan sinua mukanani
Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii28735