Kysymysiä experteille ??

Pikku-Pate

Hei tässä on kaikille maailmanmatkaajille pari kysymystä ??
1.) Mistä vakuutusyhtiöstä saa halvimmalla matkatavaravakuutuksen 16 vrk:n matkalle Malesiaan ? Onko hinnoissa suuria eroja ? 2.)Onko kukaan ostanut Malesiasta sulkapallomailaa, siis kunnollista. Löytyykö Langawilta (Kuah) vai pitääkö mennä isompaan paikkaan? 3.) Minulla on kiusallinen "vaiva" aurinkoa ottaessa (tai tarkemmin sanottuna auringonoton jälkeen esim. illalla ja yöllä) nimittäin ruskettunut tai hiukan punainen iho kutiaa niin vietävästi. Kaikki hydrokortisonit ja rasvat on kokeiltu, mutta mikään ei tunnu auttavan. Onko kellään hyvää keinoa siis muuta kuin pysytellä poissa auringosta. T:Kutiava auringonottaja

5

1344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • experttiman

      Ex Pertti - Nykyinen Martti

    • expertt

      1. En tieda mista saa halvimmalla, mutta jos et vakuutuspetosta suunnittele etka aio tahallasi havittaa tavaroitasi niin vakuutus on melkolailla turha.

      2. Malesiasta olen ostanut sulkapallo- ja tennismailan. Hinta on suunnilleen nesjasosan siita mita vastaava maila maksaa Suomessa. Langavilla en ole kaynyt koskaan, mutta eikohan sieltakin mailoja loydy.

      3. Omakohtaista kokemusta tuollaisesta ongelmasta ei ole, mutta kehottaisin kaantymaan jonkun ihotautilaakarin puoleen.

    • jepjep

      Matkavakuutus 30e/vuosi
      Kotivakuutus (jotain)/vuosi

      Eli tässä tapauksessa tavarat kuuluu kotivakuutukseen. :) Erikseen otettavista en osaa sanoa...

    • itse testannut

      MOI,
      vakuutuksista ja mailoista en tiedä mutta itse sain avun palaneen ihon kutinaan ostamalla (esim Banana Boat -nimisen firman "Sooth-a-caine") after sun geeliä jossa lidokaiinia eli puudutusainetta! Ja sitten kun vielä säilytät geelin jääkaapissa niin jopas viilentää ja rauhoittaa kun on kylmää ja puuduttavaa! Kannattaa ainakin kokeilla... Toivottavasti tepsii!

      Ps. ja jos lompsa antaa periksi niin kaiken maailman ihovaurioihin ja rohtuneisiin huuliin yms ihan ässä on Elizabeth Ardenin 8 hour cream, maksaa (ja "haisee") vaan paljon!

    • kutinasta

      voisit kokeilla jotain aloe vera-geeliä, viilentää ja kosteuttaa mukavasti. Itse ostin k.o tuotetta thaimaasta ja rauhoittaa ainakin palanutta nahkaa kummasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      496
      8648
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      127
      5940
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      307
      4965
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      59
      4667
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      74
      4216
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      164
      3982
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3818
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1768
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1312
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      909
    Aihe