Pirun tylsää..?

kyllästynyt

Tahtoisin hääjuhlastamme jotenkin ihan erilaisen kuin perinteisen hääjuhlan kermakakkuineen ja häävalsseineen. Kyllästyttää, kun kaikki häät on niin samanlaisia, vaikka tosi mukavia ovat olleetkin. Jotenkin meille ei vaan istu hääkarkit, painetut lautasliinat, kermakakut ja morsiuskimpun heitot ym. Perinteet ovat toisaalta hienoja, mutta tuntuu, että lähipiirissä häitä on ollut jo miljoonia ja haluaisimme omiemme olevan jotain muuta... Onko kellään hyviä kokemuksia erikoisista häistä? En kaipaa kallista ja krumeluuria, vieraitakin tulisi vain noin 50. En silti halua mitään tavallista kavereiden bileiltaakaan... Taidan olla melko vaikea tapaus...Tahtoisimme sulhon kanssa vain löytää jonkun erikoisemman juhlapaikan (Turun seudulta)! Laitilan Louhenlinna vastaisi unelmiamme (ainakin nettisivujen perusteella), mutta A-oikeuksineen tulee liian kalliiksi. Ei myöskään ole hullumpi ajatus, että karkaisimme ulkomaille lempipaikkaamme vuorten laaksoon, jossa maisemat ovat huikeat. Sitten voisi jälkeenpäin juhlistaa ystävien kera kotimaassa. Onko jotain muita ideoita? Kiitos etukäteen!

5

1522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanna

      Kyllä häistä syntyy ikimuistoiset jos ottaa HYVÄN bilebändin joka osaa muutakin kuin tangot ja humpat!!!

      Tässä on ihan kertakaikkisen parhaat bändit:
      Antti Matikaisen luotsaama Flipper, www.flipperi.com tai
      Christa Renwall/Jumper www.jumperband.org

      Ja rohkeutta ratkaisuihin muutenkin! Ei kaikki ole dollareista kiinni!

    • annabelle

      Luepa viesti kotahäistä.Häät on nimenomaan sun ja puolisosi ihan ikioma juttu.Olen kuullut lumilinna häistä.Laivahäistä, Kuumailmapallo kosinnasta, miksei häätkin?..Häät voi muokata sellaisiksi oman näköisiksi..Voi olla satuhäät, mihin kaikki pukeutuu satuhahmoihin..avaruushäät...kummitushäät...
      keksikää joku teema mitä noudatatte.
      Eihän kukaan tai mikään kiellä itse juhlan järjestämiseen liittyvistä jutuista.Siihen voi liittää sen seremonian jossa vihkivala tehdään.Siihen voi liittää jotain speciaalijuttuja.Tutkikaa alkukansojen hääriittejä.Esim afrikka, intiaanit, eri uskonnot,mikä estää teitä luomasta ihan omaperäiset häät jotka varmasti muistetaan.Pääasia että nautitte siitä ja kumpikin tahtoo samaa asiaa.Suunnitelkaa rauhassa ja jos kaipaat apua olen valmis auttamaan ihan harrastuksena.Olen kudonnan Artesaani ja mulla on käsityötaitoja ja tietoja myös kasveista.Esim puutarhureilla, kukkien sitojilla, voi olla hienoja ideoita häiden laittamisesta.Puku voi olla jotain ihan muuta kuin perinteinen hääpuku.Riippuu paljon siitä hengestä minkä ympärille haluatte rakentaa häät.Voi olla modernia tai perinnettä.Voi olla vauhtihäät missä tapahtuu koko ajan ja kansa osallistuu.Se pitää miettiä minkätyyppisiä vieraita kutsutte.Että heilläkin on mukavaa.tai tunnelmahäät rauhallista musaa ja hyvää ruokaa pitkästä pöydästä.Tai molemmat voi kuulua juhlaan erillisinä ohjelmina.

    • Musiikkia!

      Ei tanssihäät:

      Mikäli esim. haluette musiikiin jotain hieman
      erikoisempaa niin konsertinomaista.

      Ohjelmistossa Reino Helismaan kappaleita, Vesa Matti Loiria upeita nostalgisia kappaleita.
      mm. rakovalkealla, päivänsäde ja menninkäinen jne.
      Nyt nuorekkaalla kokoonpanolla tilattavissa eri tilaisuuksiin.

      Tanssihäät:

      Mikäli haluatte taas vastaavasti uusinta
      "hittikermaa" mm. Pientä unelmaa, mä putoan, perutaan häät ym ym.. taattua nuorekasta menoa, niin sitten kannattaa ottaa tansiorkesteri
      Pekka Suonpä & Sydänkuu lisätietoa ositteessa: ==>> www.sydänkuu.com

      e-mail:

      [email protected]

      • Seregi^

        Viettäkää ne erikoisessa paikassa. Maistraatin edustajan tai papin saa vaikka minne. Tarjotkaa erikoista ruokaa. Laittakaa hauska pukeutumiskoodi.. käytä mielikuvistusta ;)


    • Tulevamorsu

      Louhenlinnaa en voi kyllä suositella kenellekään, joka haluaa päättää jotain juhlistaan itse ja saada vähän enemmän kuin ne kaksi vaihtoehtoa kaikkeen (joista molemmat ovat kamalia mutta minkäs teet kun "ei ole ennenkään ollut muita pöytäliinoja kuin tämä vihreä tai ruskea", siis mitä??).
      Emäntä on omahyväinen ja töykeä eikä ota asiakastaan huomioon oikeastaan ollenkaan, esittää ensin ystävällistä ja sanoo että "järjestetään hääparin toiveiden mukaan" mutta todellisuudessa vaihtoehtoja kaikessa on tosiaan se yksi tai kaksi niin ei paljon lohduta, ja jos jotain omaa yrität ehdottaa niin jyrkkä ei tulee kaikkeen("ei ole ennenkään hääparit tuoneet omia juttuja"). Omia juomia ei saa tuoda vaan pitää ostaa talon baarista missä olut on sen 5€ ja lonkero 6, näin esimerkkinä..Ehkä joku tykkää eikä ole rahasta kiinni, mutta itse en voi kyllä suositella paikkaa kenellekään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe