Ruokapöytään lasi

Hande

Terve
Pitäisi jostain saada lasilevy ruokapöytään.
Osaako kukaan sanoa mistä saisi Vantaan läheltä moista? Eikös ihan ikkunalasifirmat tee noita? Tekeekö myös esim. viisteet tms. reunoihin?

4

2930

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanet

      Itse olen myös teettänyt itselleni ruokapöytään lasiin. Itselläni ruokapöydän kansi (ja koko pöytä) on mäntyä ja lasin olen siis laittanut tämän päälle. Kannattaa huomata, että lasi pitää olla leveydeltään/pituudeltaan pari millimetriä pienempi kuin pöydän kannen todellinen koko. Meidän lasiin tehtiin hiotut reunat ja lasi teetettiin tavallisessa lasiliikkeessä. Reunoja ei kannata turhaan pyöristellä, ellei myös ruokapöydän reunat ole pyöristetyt, vaan lasin tulee noudattaa samaa mallia kuin ruokapöydän kansikin on. Olen ollut kyllä tähän ratkaisuun tosi tyytyväinen, helppo puhdistaa eikä kallis pöytä naarmuunnu! :) Lasi pääsee vähän pöydän päällä liikkumaan (ellei sitä jotenkin kiinnitä, itse en ole kiinnittänyt). Lasiin tulee aika helpolla ikävän näköisiä sormenjälkiä, mutta paras puhdistuskeino on laittaa kosteaan keittiörättiin vähän tiskiainetta ja pyyhiä pöytä ja lopuksi vielä pyyhkäistä pelkästään kostealla rätillä.

      • Lasiin päätynyt

        Haaveilen myös pöytälasista. Mitä moinen maksaa?


      • Sanet
        Lasiin päätynyt kirjoitti:

        Haaveilen myös pöytälasista. Mitä moinen maksaa?

        Meillä maksoi 180x90cm pöytään 120 euroa. Mutta tein kyllä pienen soittoringin ja kyselin hinnat eri lasiliikkeistä ja hinnoissa oli siis TODELLA huimia eroja, että kannattaa kyllä vähän kysellä ennen kuin ostaa!


    • Anonyymi

      Puuseppä taidot.
      Tehdä sopiva alusta lasi pyödälle, johon voi luvan kanssa laittaa aseita tms näyttöön julkiset tilat.

      Jännitääkö kaikkia oksettaa jo kaikkia kysymys puhelin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      93
      4722
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3902
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      204
      3768
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1328
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1214
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1183
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1085
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      934
    Aihe