Terve
Pitäisi jostain saada lasilevy ruokapöytään.
Osaako kukaan sanoa mistä saisi Vantaan läheltä moista? Eikös ihan ikkunalasifirmat tee noita? Tekeekö myös esim. viisteet tms. reunoihin?
Ruokapöytään lasi
4
2887
Vastaukset
- Sanet
Itse olen myös teettänyt itselleni ruokapöytään lasiin. Itselläni ruokapöydän kansi (ja koko pöytä) on mäntyä ja lasin olen siis laittanut tämän päälle. Kannattaa huomata, että lasi pitää olla leveydeltään/pituudeltaan pari millimetriä pienempi kuin pöydän kannen todellinen koko. Meidän lasiin tehtiin hiotut reunat ja lasi teetettiin tavallisessa lasiliikkeessä. Reunoja ei kannata turhaan pyöristellä, ellei myös ruokapöydän reunat ole pyöristetyt, vaan lasin tulee noudattaa samaa mallia kuin ruokapöydän kansikin on. Olen ollut kyllä tähän ratkaisuun tosi tyytyväinen, helppo puhdistaa eikä kallis pöytä naarmuunnu! :) Lasi pääsee vähän pöydän päällä liikkumaan (ellei sitä jotenkin kiinnitä, itse en ole kiinnittänyt). Lasiin tulee aika helpolla ikävän näköisiä sormenjälkiä, mutta paras puhdistuskeino on laittaa kosteaan keittiörättiin vähän tiskiainetta ja pyyhiä pöytä ja lopuksi vielä pyyhkäistä pelkästään kostealla rätillä.
- Lasiin päätynyt
Haaveilen myös pöytälasista. Mitä moinen maksaa?
- Sanet
Lasiin päätynyt kirjoitti:
Haaveilen myös pöytälasista. Mitä moinen maksaa?
Meillä maksoi 180x90cm pöytään 120 euroa. Mutta tein kyllä pienen soittoringin ja kyselin hinnat eri lasiliikkeistä ja hinnoissa oli siis TODELLA huimia eroja, että kannattaa kyllä vähän kysellä ennen kuin ostaa!
- Anonyymi
Puuseppä taidot.
Tehdä sopiva alusta lasi pyödälle, johon voi luvan kanssa laittaa aseita tms näyttöön julkiset tilat.
Jännitääkö kaikkia oksettaa jo kaikkia kysymys puhelin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait803432Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41404Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani41191- 261126
Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70832Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es47806Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60754Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä45749Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t32742Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4697