Sopiiko Bernhardinkoira ensimmäiseksi koiraksi?
Onko nartut miten "kovia" koulutettavia? Tai leikattu uros?
Voiko pitkäkarvainen bernhardilainen asua ulkona?
Miten pitkiä lenkkejä voi ulkoiluttaa? Onko siis liikunnallinen vai enemmän rauhallinen liikunnan suhteen?
Paljonko syö ruokaa päivässä jos antaa koti ja teollista ruokaa sekaisin?
Voisinko ottaa Bernhardilaisen
1
1246
Vastaukset
- lola
Mielestäni bertsu ei välttämättä ole paras vaihtoehto ensimmäiseksi koiraksi, koska jo ison kokonsa vuoksi vaativat erittäin hyvän koulutuksen, jotta ovat ihmisen hallittavissa tilanteessa kuin tilanteessa.. Ainakin tarvitset varmasti apua käymällä koirakoulussa ja olemalla aktiivinen hankkimaan tietoa ja kokemusta. Meillä bertsu narttu on kohtalaisen säyseä ja "alistuva" koulutettava, mutta omaa tahtoa löytyy ja jotta tulosta saa aikaiseksi on koulutettuja asioita lähes päivittäin treenata ettei "unohdu".
Kyllä bernhardilainen pärjää ulko koirana, jos sillä on lämmitetty koppi ja tarpeeksi tilaa, mutta bertsu kaipaa paljon huomiota ja hellyyttä ja myös lenkkeilyä, mikä on otettava huomioon!
Isoiksi kasvavilla koiraroduilla ei alle 9-12 kk:n ikää suositella kovin pitkiä lenkkejä tekemään (useita tunteja kestviä), jottei nopean kasvun vuoksi luusto jodu liialle rasitukselle, mutta on otettava kuitenkin huomioon että liikunnan määrä on sopiva. Parhaiten pennun liikuntamäätän saa selvillä kun se saa olla vapaana se liikkuu niin paljon kun on tarpeen. Isot koirat jaksavat pitkäkin lenkkejä, mutta meillä ei ainakaan mitään "himourheilijoita" olla, eikä se aina meistä ihmisistä ole kiinni. Eniten koira nauttii kun saa vapaana kirmata esim. metsässä.
Koiran ruokinta ohjeet saat kasvattajalta ja niitä tulee noudattaa tarkasti, jotta koira pysyy terveenä myös aikuisena. Kuivaruoan suosittelen ostettavaksi eläinkaupasta suurille koirille suunniteltua ruokaa. Niihin on laskettu kohdilleen kaikki mahdollinen proteiinista hivenaineisiin eikä niissä ole mitään ns. turhaa mita koirien markettiruoissa on esim viljaa paljon, hehkutusjäännöstä jne.. Meillä menee nappuloita n, litra päivässä ja vain "herkku" päivinä (3-4krt/vko) lisätään nappuloiden sekaan muutakín esi. lihaa, yrjölänpuuroo, raejuustoa, piimää, keitettyä maksaa yms..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811248
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138883- 83809
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47664Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t243584Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä308578Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55569- 51539
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7530