Rippi

isä. Minusta kirkon henkilökunta pitäisi asettaa oikeudelliseen vastuuseen henkisestä painostuksesta,mitä harrastetaan rippileireillä. Jo ihmisoikeuksien julistus takaa kaikille oikeuden uskon vapauteen. Kunnioittaako ev.lut. tätä. Kun kuuntelin tytärtäni,ei paljon ole ajat muuttuneet ajoistani. Samoin paiosteaan ja uhakaillaan nuoria, Tämäkö on seurakunnan tarkoitus.

Olemme keskustelleet asiasta ja harkitsemme kirkosta eroamista koko perhe. Kyllä valinnan vapaus pitäisi koskea myös rippikoululaisia.

Toivoisin tähän keskusteluun ottavan kantaa myös seurakunnan pappien,sillä tehän vastaatte opetuksesta.
4653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen toiminut rippikoulupappina n. 10 vuotta ja itsekin kolmen lapsen isä. Nyt olisi hyvä tietää, mitä painostuksella tarkoitetaan. Rippikoulun piirissä työnkentelee n. 3000 työntekijää ja valitettavasti heissä voi olla joku sellainen, joka on väärällä alalla. Joka tapauksessa on selvää, että rippikoulu perustuu nuorten kohtaamiseen heitä kunnioittaen ja kuunnellen, samoin nuorten vanhempia. Faktaa on se, että rippikoulu on tässä suhteessa vuosikymmenten myötä paljon muuttunut. Henkinen ja hengellinen painostaminen on väärin ja tuomittavaa. Jos tällaisestä oikeasti on kysymys, on syytä ottaa suoraan yhteyttä ko. rippikoulusta vastaavaan työntekijään ja/tai ko. seurakunnan kirkkoherraan. Asiat on kohdattava asioina ja kasvoista kasvoihin. Myös Kirkkohallituksessa on rippikoulusta valtakunnallisti vastaavia henkilöitä. Ei kannata jäädä tämänkaltaisten sivujen "avun" varaan ! Arvostan sitä, että vanhempana olet asiassa hereillä, nuoren itsensä voi olla vaikea viedä asioita eteen päin.

Äänestä
  • ITALIALAINEN tuomari on määrännyt pastori Enrico Righin todistamaan Viterbon kaupungin oikeudessa, että Jeesus oli todella historiallinen henkilö. Paikallinen ateisti Luigi Cascioli oli haastanut papin oikeuteen "ihmisten herkkäuskoisuuden hyväksikäytöstä". Alun perin tuomari oli kieltäytynyt käsittelemästä juttua, mutta vetoomustuomioistuin kumosi hänen päätöksensä papin haukuttua ateistia seurakuntansa lehdessä.
    (ILTALEHTI 4.1.2006)

    Eipä ole pappi vielä todistellut mitään.

    Toivottavasti meilläkin haastettaisiin papit ja saarnaajat "ihmisten herkkäuskoisuuden hyväksikäytöstä" tuomiolle.

    Äänestä

jos et halunnut lapsesi menevän rippileirille, niin olisit ilmaissut mielipiteesi ajoissa. Rippikoulu ei edelleenkään ole pakollinen. Jos haluat tarjota lapsellesi mahdollisuudeen puolueettomaan ja erilaisia mielipiteitä kunnioittavaan aikuistumisleiriin, suosittelen lämpimästi, että ehdotat hänelle Prometheus-leirille menemistä. Protu ei tarjoa valmiita vastauksia vaan sen tarkoitus on saada leiriläiset ajattelemaan omilla aivoillaan. Protulle voivat ensi kesänä mennä 90-91 syntyneet, seniorileirille 89 tai aiemmin syntyneet. Ilmoittautua voi kätevästi osoitteessa http;//www.protu.fi ja sieltä löydät myös lisätietoja leireistä.

T. Protun käynyt, mahdollisesti myös uusi apuohjaaja

Äänestä
  • Tässä vain mietin että viestistäsi saa vaikutelman, että protu olisi rippileiriä vapaampi ja parempi vaihtoehto, mitä en usko että se aina on.

    Protuleireillä, niinkuin rippileireilläkin esiintyy silloin tällöin leirin vetäjien suunnalta "vallan" väärinkäyttöä.

    Mutta takaisin viestiisi rakas Pikku Protu:

    "Rippikoulu ei edelleenkään ole pakollinen."
    Faktaa, päätös on kokonaan mielestäni nuoren tehtävissä

    "Jos haluat tarjota lapsellesi mahdollisuudeen puolueettomaan ja erilaisia mielipiteitä kunnioittavaan aikuistumisleiriin, suosittelen lämpimästi, että ehdotat hänelle Prometheus-leirille menemistä."

    Rippileirillä on myös oikeus ilmaista mielipiteensä, ei ole olemassa vain yhtä oikeaa. Tarkoituksena on antaa tietoja seurakunnasta, kristinuskosta ja tarjota mahdollisuus ajatella uskon asioita. Aivopesuleiristä ei ole kyse. Saat olla vapaasti uskomatta Kristukseen, yms yms.

    "Protu ei tarjoa valmiita vastauksia vaan sen tarkoitus on saada leiriläiset ajattelemaan omilla aivoillaan."

    Rippileirillä on sama periaate. Laittaa ihmiset ajattelemaan uskon perimmäisiä kysymyksiä, sekä myös muita asioita, kuten nuoruuteen liittyviä kysymyksiä ihmissuhteista, seksistä, yms.

    "T. Protun käynyt, mahdollisesti myös uusi apuohjaaja"

    Onnea mahdollisesti tuleville leireille, ja toivottavasti Protunne sujuvat ansiokkaasti ja saatte kaikki uusia ystäviä.

    Toivottaa seurakunnan isonen

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


koululaisen kirjoitti:

isä. Minusta kirkon henkilökunta pitäisi asettaa oikeudelliseen vastuuseen henkisestä painostuksesta,mitä harrastetaan rippileireillä. Jo ihmisoikeuksien julistus takaa kaikille oikeuden uskon vapauteen. Kunnioittaako ev.lut. tätä. Kun kuuntelin tytärtäni,ei paljon ole ajat muuttuneet ajoistani. Samoin paiosteaan ja uhakaillaan nuoria, Tämäkö on seurakunnan tarkoitus.

Olemme keskustelleet asiasta ja harkitsemme kirkosta eroamista koko perhe. Kyllä valinnan vapaus pitäisi koskea myös rippikoululaisia.

Toivoisin tähän keskusteluun ottavan kantaa myös seurakunnan pappien,sillä tehän vastaatte opetuksesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu