Onko kellään kokemuksia 1 vuotiaan lapsen kanssa Albenassa? Pitäiskö ostaa omia vauvanruokaa etukäteen ja ottaa mukaan? Nuorena olen ollut Albenassa 3 kertaa, mutta nyt olen vaimo ja äiti.
Lähdemme Albenaan kesällä.
Lähdemme Albenaan kesällä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
paikallisten vauvat syö mitään... saa ajatella... ota nyt uusavuton vaikka hätävarapurkki mukaan, jos saavutte kohteeseen myöhään illalla eikä kerkeä kauppaan. Sääliksi käy tenavaasi, kun noin pienenä lähdet sitä maailmalle retuuttamaan.
Tarkoitukseni ei ollut kysyä vääriltä henkilöiltä. Sä olet väärä henkilö vastaamaan, joten painu muualle :D
Hei sä nimetön!
Tekstiesi perusteella oot selvästi kateellinen. Sua vituttaa, että sun vanhemmat eivät koskaan vieneet sua 1 veenä mihinkään *naureskelee*
Mulla ei ole ihan enää noin pieniä lapsia, ( 6,10 ja 12) Pienen lapsen kanssahan saa olla aika tarkkana, enkä tiedä löytyykö pienistä minimarketeista juurikaan vauvan ruokia. JOS olisin sun sijassasi niin kyllä ehkä veisin ainakin jonkun verran ruokaa mukana. Hedelmiä löytyy varmaan kaupoistakin.Muista kuoriminen yms. Takasin tullessa olis tilaa tuliaisille kun eväät on syöty.
Ehkä ottaisin myös jotain puuro tai vellijauhetta mukaan,jota voi tehdä aamu ja/ tai iltapalaksi. Itse ottaisin esim. huoneisto hotellin jossa keittomahdollisuus tai mikro?
En tiedä oliko mitään apua, mutta yritin kuiteskin... :o)
Tuosta oli hieman apua, kiitos! :)
alle vuoden ikäisenä "etelän rannoille", meillä oli hänelle omat ruokapurkit, jotka kannattaa ehdottomasti ottaa mukaan, samaten vellitetrat, puurot ym ja ottaa mahd. sellainen huone/huoneisto jossa voi lämmittää ruokaa, jos ei mahdollista niin sitten otat mukaan sellaisen veden kuumentimen ja astian, jossa pystyy vettä kuumentamaan,ja sitten purkit lämmittämään.Lisäksi tyttäremme söi hotellin aamiaispöydässä mm. munakasta, leipää, mutta pääasiassa omia tuttuja ja turvallisia sekä tykkäämiään purkkiruokia.Meillä oli puolihoito eikä tyttärestä mennyt maksua, joten hänelle annettiin pieniä suupaloja buffetpöydästä myös illalla.
mutta pohjana siis omat Suomesta tuodut eväät.
Kannattaa ehdottomasti ottaa kaikki vauvan ruuat mukaan ettei sitten tule yllätyksiä perillä ts. ruuat erimakuisia kuin mihin pieni on tottunut. Vaipat myös ja tietty lääke yms. arsenaali. Ja kunnon aurinkosuojaus lapselle (t-paita päällä rannalla ja nassuun ja jalkoihin rasvakerrokset. Kaikki menee hienosti kun asennoituu lomaan lapsen ehdoilla. Hauskaa lomaa =)
Tepa ja pienen pienenä tyttönä, kiitän!
sinulle perheesi kera.Loma onnistuu silloin kun sen pienimmän ehdoilla mennään.Jos lapsi sairastaa lomalla(ja bulgariassa se vaara on olemassa, ikävä kyllä)niin silloin siitä kärsii kyllä kaikki.Riemukasta rantalomaa.