Onko kellään tietoa onko tehoa saatavissa helpoin konstein 200 kuutioiseen 4-tahti mönkkäriin,auttaako kaasarin vaihto isompaan mitään?kokemuksia?vakiona 14.6hv ei varmaan ihan oo loppuun viritetty?
200cc bear
mönkkäri
5729
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Happea jostain kaasupullosta kaasuttajan kurkkuun.
Ja tietennii ensin seos niin rikkaalle kuin vaan saat. Kyllä sen kuulet äänestä kun happiannos on sopiva.
En ota mitään vastuuta jos se moottori sulaa ja rattaat lähtee itsekukin sivuillepäin. Ja kuski ylöspäin.
Mutta minä kyllä sinuna koittaisin.
Loncin 200cc(panther mönkijä), 5 vaiht. ajettu 2700km.
jos on catti alkukäyrässä, se ensin pois. Sitten äänenvaimennin "tyhjäksi", eli välilevyt pois,
tai suora reikä läpi pöntön pitkällä poralla.
130 pääsuutin on sopiva vakiokaasariin. Seoksia joudut säätämään, mm. bensapintaa kohokammiosta, neulan sokka muistaakseni ylimpään, ja tyhjä käyntiä, seosruuvista pyöritellen niin että se käy kevyesti. Sytytysennakkoa lampun kanssa 2 astetta piti siirtää. Näillä saa jo pelin keulimaan.
Ite olen vielä portannu kannen, ja laskenut sitä hieman, sekä laittanut kiihdytyspumpullisen kaasarin(dellorto). Huiput 95km/h, kiihtyy, ja vääntää tosi hyvin, ja kiertää ehken liikaakin...
Mistä tässä säädetään sytkää?onkohan sama kone tossa sun mönkkärissä eli ilmajäähdytteinen moottori?
Ja vielä,suutin näytti olevan tässä 94,kaasari 27mm, putkessa ei näy muuta ylimääräistä ku vaimentaja, ei kattia koska ei oo tieliikenne malli.
Ilmajäähdytteinen on, 5 vaihdetta laatikossa.
Sytkänsäätöä en itse tehnyt, mutta kaveri viilaili jotain että sai säädettyä? Kaasarin kokoa en muista, mutta näkyi olevan japanissa tehty. Seos säädettiin Lambda-anturia käyttäen, eli isonnettiin suutinta poralla pienin stepein,kunnes oli kohdallaan 130.
Alkuperäisellä kaasarilla et saa hyvää kiihtyvyyttä/voimaa, mutta samat huiput kulkee kummallakin. Tuon Dellorton kanssa voi myöskin käyttää vapaavirtaussuodatinta(mm.PWF), joten sekin sitten vaikuttaa virtauksiin. Alipainekaasari(alkuperäinen) vaatii tietyn vastapaineen toimiakseen kunnolla.
Kulutus on ollut myös kohtuullinen, n.3-4ltr/100km seka ajossa. Kestävyydenkään kanssa ei ole ollut ongelmia, eli pari tulppaa on vain vaihdettu. 2770km. Serkulla Lapissa samanlaisella ajettu jo lähes 8000km!!!