Kosteusmittarin vuokraus

Tervehdys,

Onko tietoa saako pintakosteusmittareita vuokrattua jostain? Paras olisi tietysti teettää mittaukset ammattilaisilla mutta tekisi mieli käydä paikat läpi ensin itse ennen kuin alkaa maksaa turhasta.
59987
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

se näyttää koska viimeksi on käyty suihkussa.

Äänestä
  • kuntotarkastaja porasi reiän eteisen kautta suihkun taakse ja mittasi kosteuden. Mitään ei löytynyt ja kuivaa oli myös, kun kylppärirempan takia kaikki laitettiin uusiksi. Joten kannattaa pyytää joku mittaamaan kosteutta muualtakin kuin pinnasta.

    Äänestä

  • jauhantaa.kyllä pintamittarilla katotaan että
    lähetäänköö poraan reikiä vai ei.ehkä se tuntuu
    pätevältä kun poraa reiän.se on ammattitaidon
    puutetta.
    kylpyhuone asentajilla on noi mittarit kaikilla,
    ja kokemuksella näkevät jo päältä onko joku vialla.
    sitten on nää kravatti pellet joiden taksa tähtitieteellinen.

    Äänestä

  • Totta kirjoitit. Kävin ymmärtämättömänä salaa suihkussa ennen mittausta (ihan pienessä) ja tuloksena on, että suihkuhuoneen seinät on purettava ja uudet rakennettava valtuutetun märkätilan ammattilaisen tekemänä. Mittaus suoritettiin yli puoli vuotta sitten viimevuoden puolella, mutta tulokset tulivat asukkaiden tietoon juhannukseksi. Työ on tehtävä joko heinäkuussa taloyhtiön toimesta ennalta määräämättömällä hinnalla tai itse teettää elokuun aikana.Aikaa vastauksen antoon annettiin kesäkuun loppuun eli peräti 11 päivää tiedon saamisesta. Ennakkavarotuksia ei annettu, päin vastoin molemmissa yhtiökokouksissa oli keskustelua asian tiimoilta että pientä saumojen korjausta oli odotettavissa, hieman laattojen silikoonien uusimista. Edellä mainitusta syystä yhtiökokouksessa valtuudet annettiin taloyhtiön hallitukselle toimia itsenäisesti.
    Oma suihkutilani on ensin päällystetty muovitapetilla, joka on päällemaalattu kahdesti
    akrylaattimaalilla ja laatoitettu isoilla jättikokoisilla ja paksuilla koristelaatoilla
    suihkutilan kohdalta 180cm korkeuteen. Kyllä yhdestä kohtaan yhdellä kosteusmittauksella miatttuna on voimaa ja valtaa, luvulla jota ei edes näytetty minulle. Nyt työllä on sitten niin kiirekkin.

    Äänestä

Claes Ohlsson ( oliko oikein kirjotettu ) 14 €
kosteusmittari, joka mittaa pinta kosteutta , ei siinä muuta tarvitse jos rakennat uutta taloa.
vanha keino on teipata lattiaan/seinään muovikalvo esim.50x50 cm , ja odotella vaikka 1 vrk ja katsoa onko muovin sisäpuolella kosteutta .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MMM kirjoitti:

Tervehdys,

Onko tietoa saako pintakosteusmittareita vuokrattua jostain? Paras olisi tietysti teettää mittaukset ammattilaisilla mutta tekisi mieli käydä paikat läpi ensin itse ennen kuin alkaa maksaa turhasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu