HUS henkilökohtaiset lisät

Vastuualueet...

Tämä on jälleen kerran nipotusta tästä julkisen alan palkkauksesta ja kannustuksista, mutta olen hiusrajaani täynnä koko H:tin systeemiä.

Eli siis kysymys kuuluu, kuinka työnantajat kannustavat työntekijöitä kouluttautumaan lisää, tekemään ylimääräistä työtä, hakemaan erikoisosaamista, osallistumaan erilaisiin kehittämisprojekteihin jne. Vastaus on etteivät mitenkään, sanotaan vain hurskastellen, että palkkio tulee projektiin yms. osallistumisesta itsestään. Jos esim. hoitaja tekee oman perustyönsä lisäksi jotain ylimääräistä osaston eduksi, siitä ei tule minkäänlaista erillistä palkkiota. Vastuu lisääntyy mutta palkka ei.

Lähes kaikilla osastojen hoitojilla on jonkinmoinen vastuualue, joka vaatii tietynlaista erikoisosaamista, kouluttautumista ja jatkuvaa pinnalla olemista. Tämä kaikki siis oman perustyön lisäksi, työaikaa noihin ns. lisätöihin ei anneta, vaan ne on vain tehtävä jossain välissä (hoidetaan potilasta vasemmalla kädellä, ruokatauolla jne...).

Olen yhä useammin kysellyt itseltäni, miksi ihmeessä siedän tälläistä pallotusta. Miksi en tekisi vain oman perustyöni, enkä vaivaisi päätäni muilla asioilla. Vastaus on kait se sama, minkä takia yleisestikin hoitotyön palkat ovat alakantissä. Eli me vain olemme niin kilttejä ja saamattomia, ettemme osaa emmekä uskalla vaatia palkkaa hyvästä työstä, saatika siitä että teemme jotain ylimääräistä.

Muihin aloihin vertaaminen on tietysti pulmallista, koska siellä tehdään rahaa, joten kannustuskin on erilaista, mutta hyvin useassa yrityksissä, jos työntekijä oma-aloitteisesti parantaa tuotantoa, kehittää sitä eteenpäin, osallistuu projekteihin, niin siitä saa muutakin kannustusta kuin että "hyvä homma". Kissa kiitoksella elää...

Joskus kun aloitin hoitoalan, ja ennenkuin itsekin vastasin kehitämisprojektien ja vastuualueiden kutsuhuutoihin, kuvittelin sinisilmäisesti jotenkin että osastonhoitajat ja ylihoitajat olisivat valmiita myös palkitsemaan niistä. Mutta hevon P...Se portti tuntuukin olevat juuri tuossa klikissä. Odota kun menet kysymään lisäpalkkaa jostakin projektista, katsotaan kuin spitaalistä, yksijalkaista prostituoitua. Tuntuu, että ylihoitajille on täysin mahdoton ajatus se, että sairaanhoitaja pyytää työstään palkkaa. Vastataan vain, että "ei niistä ole ennenkään mitään maksettu". Jos sitten pistät työpaikkasi peliin, ja kovan kovaa vastaan, niin saatat loppujen lopuksi saada ns. henkilökohtaisen lisän. Itse kutsun sitä säälilisäksi, joka on n. 60-70 €/kk. Siitä verot pois niin ketä se lämmittää.

Ylihoitajien ja osastonhoitajien lisäksi myös me itse olemme syypäitä siihen, että ylimääräisestä työstä ei makseta mitään. Kaikki tietävät, että kateus on ehtymätön luonnonvara, ja auta armias jos 50:n hengen naisvaltaisella osastolla yksi tai kaksi saa etuuksia mitä muut eivät (ansaittua tai ei), niin seuraukset tietää. Juorukerhot kokoontuvat, puskaradio soi ja henkilökohtaisen lisän saanut henkilö löytää itsensä nukkumasta veitsi selässä viimeistään osaston koulutuspäivien jälkeen...Voisimme kysyä itseltämme, miksi emme hyväksyisi sitä että osaston toimintaa kehittävät / ylläpitävät henkilöt palkittaisiin. Etu on kuitenkin kaikkien yhteinen.

Samaan aikaan kun lukee HUS:n henkilöstöpolitiikkaa koskevia linjauksia, niin siellä puhutaan hurskaasti henkilöstön kannustamisesta ja palkitsemista. Taitaa olla vain korulauseita, joilla kalastellaan lisää typeriä "kaikki se kestää" -hoitajia henkilöstöpulasta vaivaavalle pääkaupunkiseudulle. Todellisuus kun on kaikkea muuta.

Barrikadeille, mars!!!

3

2007

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ylihoitajat tai

      osastonhoitajat eivät voi paljonkaan vaikuttaa palkkoihin. Ainoastaan tuon mainitsemasi 50-70 euroo. Päätökset kaikesta tehdään valtuustosta käsin, näin se vain on.

      Kauheasti puhutaan hoitoalan palkkojen korotuksista, mutta kun samalla puhutaan verojen alentamisesta, niin yhtälö on täysin mahdoton.

      Toisaalta tutkimusten mukaan suurin osa ihmisistä olisi valmis korottamaan veroprosenttiaan, jos sillä mahdollistettaisiin parempi hoito julkisella puolella.

    • ettei ne kannustimet

      mene toisiin taskuihin. Pienellä paikkakunnilla ainakin pärstäkerroin kertoo kuka saa ja kuka ei. Ei siinä paina ahkeruus ja tunnollisuus.
      Nuole..nuole... ehkäpä joskus sitten.. tai sitten ei.... ;: (

      • -Julius-

        Mielisairaanhoitaja vuosimallia 1999 tässä terve.
        No näinhän se menee, että nykymallilla ei ahkeruudella ja osaamisella saa mitään rahallista korvausta terveydenhoidon puolella. Toisin lienee muilla aloilla? Kyllä sen kohta tajuaa, että on aivan sama miten työnsä hoitaa, kunhan hoitaa edes minimin. Ei varmasti paljoa naurata, kun osaston taitavin ja tietävin hoitaja saa tasan samaa palkkaa kuin osaston turhin kahvinjuoja. Joskus jopa vähemmän, esimerkiksi omalla osastollani, jossa naiset eivät tee yövuoroja. Kuka tahansa partanaama ajantappaja tienaa huomattavasti enemmän, vaikka kuluttaisi työvuoronsa lukemalla lehteä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1462
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      923
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      892
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      57
      883
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      693
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      690
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      334
      664
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      654
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      626
    Aihe