aamulämmön mittaus

minä vaan

MORJENS!!!!
Haluaisin tietää että, onko jokin tarkka kellonaika koska aamulämpö pitää mitata. Ja paljonko lämmön pitää olla korkealla kun H- hetki on?Entä pitääkö heti siinä paikassa rakastella vai käykö myöhemmin?

3

1923

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisää

      Aamulämmön mittaamiselle ei ole mitään aivan tiettyä aikaa, mutta se pitää mitata peräsuolesta joka aamu SAMAAN aikaan, jos tuloksen haluaa olla luotettavan. Ovulaation aikana lämpö nousee n. 0,5 astetta ja pysyy sillä tasolla seuraaviin kuukautisiin asti.

      Yleensä lämpöseurantaa pitää tehdä kolmisen kuukautta ennenkuin se antaa kunnollisen tiedon ovulaatiosta. Ja nykyisin on luotettavampiakin ovulaatiotestejä saatavina apteekista.

      Yhdyntä siinä paikassa heti ei ole välttämätöntä, mutta lähimmän vuorokauden aikana kylläkin, sillä munasolu pysyy hedelmöitymiskykyisenä noin 24 tuntia.

    • Henna

      Noh.. Aamulämpö pitää mitata ennen kuin nousee nukkumasta. Siis kuumemittari sängyn viereen ja heti kun herää niin mittari kainaloon vaan.. Mittaus pitäisi suorittaa joka aamu samaan aikaan. Lämpö nousee 0.3-0.5 astetta ja siinä vaiheessa kun lämpö nousee niin ovulaatio on jo tapahtunut.. Eli ei siinä vaiheessa enää ole seksistä hyötyä, siis lapsen saannin kannalta..! Kun mittaat aamulämpöjä joka aamu ainakin semmosen 3kk:n ajan ja otat tulokset ylös; voit niistä nähdä, että monesko kierron päivä sinulla on ovulaatio jo tapahtunut ja tämän tuloksen mukaan edellisen 24h:n aikana on ollut ovulaatio. Eli ovulaatio on jo todellakin tapahtunut siinä vaiheessa, kun lämpö nousee. Huomioitavaa on myös se, että on mahdollista, että munasolu elää vain 12-24h. Helpommalla pääset, kun ostat ovulaatiotestejä apteekista tai "marketista", käyttöohjeet on pakkauksessa. Tsemppiä sulle/teille!!!

    • Anonyymi

      Aamulämpö tulisi mitata pepusta tai pimpasta,ei kainalosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3724
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3385
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2691
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2358
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1849
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1749
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      184
      1712
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      384
      1437
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1357
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1178
    Aihe