Linssi puhtaaksi.

Kaisa

Huomasin, että kamerani linssiin on kertynyt vaikka mitä törkyä. Saako mistään mitään sopivaa puhdistusainetta, tai kyseiseen operaatioon tarkoitettuja puhdistusliinoja. Hyviä vinkkejä kuitenkin kaivattaisiin.

9

2983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse "painin" saman moisen ongelman kanssa.Eiku kameraliikkeeseen kysymään ja myyjä möi mikrokuituliinan palasen.Totakin on vaikka mitä karkeutta,mut toi on sellainen aika silee "karkeudeltaan".Toisena vaihtoehtona olis ollut ostaa puhdasta alkoholia.10 € tosi tosi pieni puteli.Myyjä sanoi,että sitä käytetään sitten kun tahra ei muutoin irtoa.
      Kevyt pöly lähtee hyvin puhalluspallon avulla(tai mikä se onkaan viralliselta nimeltään) ja sitten pensseli on kanssa hyväksi havaittu.Varovaisesti vaan,niin kyl se siitä lähtee.Voithan ottaa kamerasi/objektiivisi mukaan kameraliikkeeseen ja kysyt,että millä konstin se lähtee.
      Täällä jossain oli vähän vastaavasta kirjoiteltu ja oli eri aineitakin käytetty...Joten varmaan on muitakin hyviä menetelmiä.
      Ajaxia ei kannata käyttää...ainakin kalliimassa objektiivissa/kamerassa harmittaa siinä vaiheessa,kun räjähtää paitsi lika,niin myös lian pidike pois :))))) Olipas viisaasti sanottu,ehe ehe :))

      • täytyy olla

        puhdasta se alkoholi (= pirtua), ei mitään lisäaineita, esim. denaturointi- yms.

        muuten tulee ikäviä interferenssikuvioita niistä lisäaineista, kun alkoholi taas haihtuu pois.

        Jatkuva pirtulupa maksaa kyllä hunajaa, ja perustelut sen saamiseen täytyy olla vahvat, mutta jos tunnet mukavan lääkärin, joka kirjoittaisi pirtureseptin, niin sillähän se puhdistuu samoin kuin ruoansulatuskanavakin siinä sivussa


      • ennenvanhaan
        täytyy olla kirjoitti:

        puhdasta se alkoholi (= pirtua), ei mitään lisäaineita, esim. denaturointi- yms.

        muuten tulee ikäviä interferenssikuvioita niistä lisäaineista, kun alkoholi taas haihtuu pois.

        Jatkuva pirtulupa maksaa kyllä hunajaa, ja perustelut sen saamiseen täytyy olla vahvat, mutta jos tunnet mukavan lääkärin, joka kirjoittaisi pirtureseptin, niin sillähän se puhdistuu samoin kuin ruoansulatuskanavakin siinä sivussa

        Ennen käytettiin apteekista ostettuna isopropanolia (isopropyylialkoholi). Mutten muista että se kovasti mitään raitoja koskaan olisi jättänyt?

        Vai onkos ajat siitä kovasti muuttuneet. En ole kokeillut sitä näihin nyky kakkuloihin. Ei se ennen ainakaan tuntunut kalvopäällystystä poistavan. Tiedä sitten uskaltaisiko sillä enää koskea pikkukameroiden ja kännyköiden muovilinsseihin.

        Vastatkoon joku minua viisaampi.


      • minä__

        Unohda isporopanoli ynnä muut tee-se-itse-aineet. Osta kertakäyttöisiä hama-puhdistusliinoja (n. 9 e/10 kpl).

        Nimim. Kokemusta on


      • minä__
        minä__ kirjoitti:

        Unohda isporopanoli ynnä muut tee-se-itse-aineet. Osta kertakäyttöisiä hama-puhdistusliinoja (n. 9 e/10 kpl).

        Nimim. Kokemusta on

        Ed. vastaus siis ensimmäiselle kysyjälle. Meni viesti vähän väärään kohtaan...


    • mikrokuituliina ja linssikynä alan liikeestä ja jos on pinttynyttä likaa niin asetonikin (kynsilakanpoistoaine) haihtuu kokonaan pois...

      • ennenvanhaan

        Varoisin kuitenkin tuota asetonia, liian tiukkaa ainetta, sulattaa yleisimpiä muovejakin.
        Suosittelisin edelleen isopropanolia vaikka apteekista.


      • ennenvanhaan

      • ennenvanhaan kirjoitti:

        Jos Victor herra vaikka koittaisi niille englanninkielisille neuvontasivuilleen ottaa mallia tästä ihan hyvältä vaikuttavasta SUOMENKIELELLÄ TEHDYSTÄ ohjeesta tuolta välinepuolelta.

        Jotta ne "miljardit" kävijät kartuttaisivat niitä laskurin osumia taas.
        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000009&conference=4500000000000189&posting=22000000013549442

        tuo sun juttus on kieltämättä aika paskapuhetta :D
        mikrokuituliina ei todellakaan ole "pahinta mitä linssillesi voi sattua", luonnollisesti kaikki liinat naarmuttaa lasia jos sitä hinkkaa edes takaisin likaisena, daa :D

        paineilma on hyvä juu suurempien roskien poistossa, mutta kaikki lika ei lähde pois pyyhkäisemättä, ja mikrokuituliina on helppo pakata kameralaukkuun mukaan. Tietysti liinan tulee olla puhdas eikä silläkään saa hangata edestakaisin.

        Jos lika on pinttyneempää ja puhdistus suoritetaan esim kotosalla, on tällöin vanupuikot muut tilpehöörit kätevästi käsillä. Totta tuon asetonin kanssa, se saattaa vahingoittaa muoviosia, pahoitteluni siitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      277
      4722
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2941
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      41
      2911
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1694
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      64
      1471
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe