Linssi puhtaaksi.

Kaisa

Huomasin, että kamerani linssiin on kertynyt vaikka mitä törkyä. Saako mistään mitään sopivaa puhdistusainetta, tai kyseiseen operaatioon tarkoitettuja puhdistusliinoja. Hyviä vinkkejä kuitenkin kaivattaisiin.

9

3027

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse "painin" saman moisen ongelman kanssa.Eiku kameraliikkeeseen kysymään ja myyjä möi mikrokuituliinan palasen.Totakin on vaikka mitä karkeutta,mut toi on sellainen aika silee "karkeudeltaan".Toisena vaihtoehtona olis ollut ostaa puhdasta alkoholia.10 € tosi tosi pieni puteli.Myyjä sanoi,että sitä käytetään sitten kun tahra ei muutoin irtoa.
      Kevyt pöly lähtee hyvin puhalluspallon avulla(tai mikä se onkaan viralliselta nimeltään) ja sitten pensseli on kanssa hyväksi havaittu.Varovaisesti vaan,niin kyl se siitä lähtee.Voithan ottaa kamerasi/objektiivisi mukaan kameraliikkeeseen ja kysyt,että millä konstin se lähtee.
      Täällä jossain oli vähän vastaavasta kirjoiteltu ja oli eri aineitakin käytetty...Joten varmaan on muitakin hyviä menetelmiä.
      Ajaxia ei kannata käyttää...ainakin kalliimassa objektiivissa/kamerassa harmittaa siinä vaiheessa,kun räjähtää paitsi lika,niin myös lian pidike pois :))))) Olipas viisaasti sanottu,ehe ehe :))

      • täytyy olla

        puhdasta se alkoholi (= pirtua), ei mitään lisäaineita, esim. denaturointi- yms.

        muuten tulee ikäviä interferenssikuvioita niistä lisäaineista, kun alkoholi taas haihtuu pois.

        Jatkuva pirtulupa maksaa kyllä hunajaa, ja perustelut sen saamiseen täytyy olla vahvat, mutta jos tunnet mukavan lääkärin, joka kirjoittaisi pirtureseptin, niin sillähän se puhdistuu samoin kuin ruoansulatuskanavakin siinä sivussa


      • ennenvanhaan
        täytyy olla kirjoitti:

        puhdasta se alkoholi (= pirtua), ei mitään lisäaineita, esim. denaturointi- yms.

        muuten tulee ikäviä interferenssikuvioita niistä lisäaineista, kun alkoholi taas haihtuu pois.

        Jatkuva pirtulupa maksaa kyllä hunajaa, ja perustelut sen saamiseen täytyy olla vahvat, mutta jos tunnet mukavan lääkärin, joka kirjoittaisi pirtureseptin, niin sillähän se puhdistuu samoin kuin ruoansulatuskanavakin siinä sivussa

        Ennen käytettiin apteekista ostettuna isopropanolia (isopropyylialkoholi). Mutten muista että se kovasti mitään raitoja koskaan olisi jättänyt?

        Vai onkos ajat siitä kovasti muuttuneet. En ole kokeillut sitä näihin nyky kakkuloihin. Ei se ennen ainakaan tuntunut kalvopäällystystä poistavan. Tiedä sitten uskaltaisiko sillä enää koskea pikkukameroiden ja kännyköiden muovilinsseihin.

        Vastatkoon joku minua viisaampi.


      • minä__

        Unohda isporopanoli ynnä muut tee-se-itse-aineet. Osta kertakäyttöisiä hama-puhdistusliinoja (n. 9 e/10 kpl).

        Nimim. Kokemusta on


      • minä__
        minä__ kirjoitti:

        Unohda isporopanoli ynnä muut tee-se-itse-aineet. Osta kertakäyttöisiä hama-puhdistusliinoja (n. 9 e/10 kpl).

        Nimim. Kokemusta on

        Ed. vastaus siis ensimmäiselle kysyjälle. Meni viesti vähän väärään kohtaan...


    • mikrokuituliina ja linssikynä alan liikeestä ja jos on pinttynyttä likaa niin asetonikin (kynsilakanpoistoaine) haihtuu kokonaan pois...

      • ennenvanhaan

        Varoisin kuitenkin tuota asetonia, liian tiukkaa ainetta, sulattaa yleisimpiä muovejakin.
        Suosittelisin edelleen isopropanolia vaikka apteekista.


      • ennenvanhaan

      • ennenvanhaan kirjoitti:

        Jos Victor herra vaikka koittaisi niille englanninkielisille neuvontasivuilleen ottaa mallia tästä ihan hyvältä vaikuttavasta SUOMENKIELELLÄ TEHDYSTÄ ohjeesta tuolta välinepuolelta.

        Jotta ne "miljardit" kävijät kartuttaisivat niitä laskurin osumia taas.
        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000009&conference=4500000000000189&posting=22000000013549442

        tuo sun juttus on kieltämättä aika paskapuhetta :D
        mikrokuituliina ei todellakaan ole "pahinta mitä linssillesi voi sattua", luonnollisesti kaikki liinat naarmuttaa lasia jos sitä hinkkaa edes takaisin likaisena, daa :D

        paineilma on hyvä juu suurempien roskien poistossa, mutta kaikki lika ei lähde pois pyyhkäisemättä, ja mikrokuituliina on helppo pakata kameralaukkuun mukaan. Tietysti liinan tulee olla puhdas eikä silläkään saa hangata edestakaisin.

        Jos lika on pinttyneempää ja puhdistus suoritetaan esim kotosalla, on tällöin vanupuikot muut tilpehöörit kätevästi käsillä. Totta tuon asetonin kanssa, se saattaa vahingoittaa muoviosia, pahoitteluni siitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1200
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1138
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      122
      1078
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      970
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      96
      950
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      785
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      741
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      192
      686
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      659
    10. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      32
      640
    Aihe