Rotuehdotuksia?

Ollaan ottamassa eurasierille kaveria ja haluaisimme pienemmän mikä eukkumme on, siis alle 40cm. Olisiko hyviä ehdotuksia, en halua sellaista joka haukkuu hirveästi helposti. Kiitoksia etukäteen.
7799
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

tämä länsigöötanmaan pystykorva ? iselläni on sellainen sekoitus (villakoira). tosi mahtava luonne ja energiaa olis varmaan jakaa vaikka koko kulmakunnalle. käy tutustumassa.

Äänestä

japaninpystykorva!kaunis ja upeasta turkista huolimatta helppohoitoinen. pieni ja aivan ihana vaavina!!oma tulee kymmenes pvä,ja innolla odotellaan!!

Äänestä

Japsi on kyllä kova haukkumaan ja muutenkin aika monet pystykoirat.

Shiba taas on muuten äänekäs, mutta siihen ei liity suoraan haukkuminen vaan esim. jodlaus ja vonkaisut.
Shibassa suurin vaikeus on miten saa sen motivoitumaan.

Itse suosittelisin vaikka Schipperkeä sen yleinen kuvaus on ihanteellinen seuralainen, sosiaalinen, oppivainen, utelias, tarkkaavainen, kissamaisen ketterä ja haukkuu vain hyvästä syystä.

Äänestä
  • Kaverillani on Schipperke, ja voi kuule kuinka se haukkuu. Eli muuten ehkä erittäin mukava koira, mutta se haukkuminen on ainoa miinuspuoli tässä laivakoirassa.

    Äänestä

  • Minä kirjoitti:

    Kaverillani on Schipperke, ja voi kuule kuinka se haukkuu. Eli muuten ehkä erittäin mukava koira, mutta se haukkuminen on ainoa miinuspuoli tässä laivakoirassa.

    Niin no minä olen vain lukenutkin sen rodun rotumääritelmän ja tutustunut kenneleihin mutta en olekkaan tutustunut yhteen koiraan.

    Kun vielä kysyttiin ehdotuksia pystykorvaisten sarakkeessa niin harvemmin täältä löytyy mitään aivan hiljaisia rotuja...

    Ja tiettyhän koira jonkin verran haukkuu jos se on alkujaan kehitetty haukkuvaksi vahtikoiraksi.
    Mutta siis haukkumiseenhan vaikkuttaa myös perimä ja erityisesti koulutus.


    Kun hankkii koiran jolla on taipumusta haukkua niin ei kannata "kannustaa" sitä haukkumaan. Elikkä opetetaan että asioita ei saada haukkumalla yms.

    Ja itsekin omistan "haukkuvan" rodun, mutta islanninlammaskoirassa on juuri sama asia elikkä haukkuminenkin on aina koira kohtaista. Meillä ei koira hauku paljon kun taas rotumme tapaamisessa toiset koirat haukkuivat koko ajan!!

    Jotenka kun ottaa koiran ja etsii hiljaisempaa kannattaa kysellä kasvattajalta /pentuvälityksestä että onko tulossa pentuetta vähän hiljemmalle yksilölle.

    Siis vaikka ystäväsi koira voi olla sitä haukkuvinta typpiä muistakaa ettei kannata yleistää koko rodun luonnetta yhden yksilön kautta. Elikkä kannattaa aina tutustua rodun koiriin tarkemmin eikä tehdä juuri sitä valintaa/päätöstä yhden ihanan koiran kautta.

    Ja tietenkin eri ihmiset myös määrittelevät eri tavoin mikä se todella haukkuva koira on. Joka johtuu aina omakohtaisista kokemuksista; elikkä jos on vaikka omistanut hiljaisen koiran niin voi pitää vaikka collieta todella haukkuvana kun taas itse luokittelen koiran "haukkuvaksi koiraksi" jos se haukkuu yhtä paljon kuin suomenpystykorva.

    Elikkä ihmisen "haukku-kestävyys" on myös omakohtaista jotenka kertokaa aina mitenkä paljon siedätte haukuntaa ja pitäkää mielessä että kyllähän ne kaikki koirat haukkuvat(ääntelevät) jonkin verran, eikä minkään koiran pitäisikään olla aivan mykkä.

    Äänestä

ottaisin kanssa japsin ja sellanen myös kotoa löytyy. Japsien haukkuherkkyys on yksilöllistä ja kasvattajat (ainakin toivon mukaan) kiinnittävät myös huomiota siihen etteivät tee välttämättä herkkähaukkuisella koiralla pentuja. Oma koiramme on erittäin herkkähaukkuinen, mutta on muutenkin ns.rescue koira. Eli traumoja löytyy jos jonkin moista. Mutta kaikkine pikkuvikoineenkin on aivan mahtava otus, peruskoulutuksen ja aktivointia kyllä vaatii, muuten haukku kuuluu vielä herkemmin :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jessica00 kirjoitti:

Ollaan ottamassa eurasierille kaveria ja haluaisimme pienemmän mikä eukkumme on, siis alle 40cm. Olisiko hyviä ehdotuksia, en halua sellaista joka haukkuu hirveästi helposti. Kiitoksia etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu