Esimerkiksi LHR ja BRU lentokentillä ns. Tax Free myymälöissä tuotteet maksavat yhtä paljon / paljon enemmän kuin ns. normaalissa kaupassa jossa tuotteessa on myös kaikenmaailman verot mukana.Niin että mikä hemmetin Tax Free???Koko Tax Free juttu on nykypäivänä pelkkää feikkausta ja kun ihmiset ostavat enempää ajattelematta niin miksi Tax Free myymälät eivät myisi....hahah...Ennen Tax Free oli todellakin TAX FREE!
Mikä ihmeen fax free/
duty free?
7863
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei saa edes ostaa taxfree tuotteita jos lentää kahden EU-maan välillä.
saman tilanteen jo ajat sitten ja minusta koko homma kuuluisi lopettaa. Sitten Keihäsmatkojen sillä ei ole ollut enää merkitystä, saman tuotteen saa halvemmalla sitten kaupasta.
Miten ihmeessä sellaisen myymälän olo jollakin asemmalla voi häiritä. Jäi sinne kai tilaa sinullekin. Kun on matkustellut tarpeeksi paljon,tietää kyllä millä kentällä hyödykkeet on kalliimpia kuin kaupungilla. Ja onhan matkalaisia jotka eivät ole innostuneita roikkumaan supermarketin jonossa, vaan jos sattuu tarvitsemaan pullon viintä vaimolle tuliaisiksi, niin siinä lähtöä odotellessa on helppo se hankkia. Ei silloin ole niin tärkeää, säästääkö siinä pari euroa. Tax free säännöt on EU:alueellä sellaiset, ettei verotonta alkoholia saa myydä.
Ostin itse 2 litran pulloa skottilaista 10 euroa pullo, en tosin euroopasta.
sinä ostaa sen viinipullon akallesi siellä missä kävit eikä vasta lentoasemalla. Eikä tuo nyt mikään ihme tuo "skotti" wiskin ostaminen tuohon hintaan, hyvä rapula siitä tulee. minä en koskaan osta wiskiä alle 100 euron, en edes alkosta.
täällä sitten vingut kun tax-freessä on kallista? En mäkään viitsi penskoille karkkia ostaa jos kilohinta on alle 50€, saavat pian sellaisen kuvan että ollaan köyhiä.
sillä saa aika paljon viinaa,eli olet suurkuluttaja.Minulle riittää 12,5e kossu ja siinäkin on puolet liikaa...
Hei!
Lähinnä EU:n sisällä ostetaan lomamaasta. Jos mennään ulkopuolelle, voi käydä tf, saa halvemalla.
Gibraltarilla on halpaa viinaa.Oli AM:n retki.
BKK:n letokentällä röökikartsa taisi olla 6 egee.