Kun kirjoitan uuden viestin normaalissa teksti-muodossa ja lähetän viestin esim. luukkuun tai hotmailiin, niin tekstini kappaleet rivittyvät ihan oudosti. Joka toisella rivillä teksti katkeaa muutaman sanan jälkeen seuraavalle riville. Jos kirjoitan pitkiä kappaleita, niin kappaleista tulee ihan sekavan näköisiä.
Onkohan tohon jotain kikkaa jolla tekstin saisi rivittymään tasaisesti tekstialueelle joka riville? Toisaalta vois kai käyttää "muotoiltu teksti"-tilaa jolloin viestistä tulisi html-viesti. Mut kaikki postiohjelmat ei kai näytä oletuksena html-viestejä heti, siten tätä muotoa en haluis käyttää.
Onkohan tohon jotain kikkaa jolla tekstin saisi rivittymään tasaisesti tekstialueelle joka riville? Toisaalta vois kai käyttää "muotoiltu teksti"-tilaa jolloin viestistä tulisi html-viesti. Mut kaikki postiohjelmat ei kai näytä oletuksena html-viestejä heti, siten tätä muotoa en haluis käyttää.
Vastaukset 3
Vanhimmat
että paukutat sitä enteriä. Kun lähetät postia johki joka ei tue muotoilua, teksti rivittyy postikentän leveyden lisäksi vielä sun enter-kohdista. Sähköpostiin paras ainoastaan kappalejakojen kohdalle lyödä enteriä.
Niinkuin esimerkiksi tässä, jos kirjoitan näin normaalisti, ilman enteriä, teksti rivittyy kauniisti, mutta jos alan paukuttamaan enteriä
aina kun tämä tila päättyy, niin tää pätkii
tekstin tällätavalla.. Hmm, olikohan nyt ihan
varmasti tarpeeksi monimutkaisesti selitetty..:)
Kirjoitan ihan normaalisti tekstiä ja käytän enteriä ainoastaan kappaleenvaihdoissa. Jostain kumman syystä -merkkejä ilmestyy koodipuolelle itsestään tiettyihin kohtaa tekstiä kun tilannetta jälkeenpäin koodista tutkailen, eli siis tekstialueen oikeaan reunaan.
Mikään muu posti ei ole tällaisia mielivaltaisia rivinvaihtoja tehnyt kun kirjoittaa tekstiä normaalissa teksti-tilassa.
Eiks kellään muulla ole ollut tällaista inhottavaa ongelmaa?
Mulla oli sama homma silloin kun suomi24:sta vielä jaksoin käyttää. Ihan samalla lailla tuli ihmeellisiä rivinvaihtoja. No kyllästyin kyllä muutenkin tämän sähköpostin toimimattomuuten ja vaihdoin parempaan.