Voisitko antaa vihjeitä helppolukuisista ja hauskoista kirjoista,ei mitään turhan tieteellistä,kiitos!
LUETKO KIRJOJA?
Nettiin kyllästynyt
15492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kokeile vaikka Paasilinnaa ja Lehtolaista
Ken Follet: Taivaanpilarit, järisyttävä, pitää lukea kunnolla, ajatuksen kanssa, muuten ei selviä juoni. Kunnon romaani, hauska, jännittävä, kattava, monimuotoinen, suosittelen.
Ps. ei ole verta ja seksiä ym moskaa joka sivulla!
ja minkätyyppisiä kirjoja? Vastaa nyt ensin noihin.
Kaikki kelpaa kun vain ei kovin vaikealukuisia,en puhu muita kieliä kuin suomea
sopiva, on siinä jottain sotaakin...ja rakentamistakin ja kauppaa...
Omaa mielilukemistani ovat dekkarit ja kotimaisia suosikkikirjailijoitani mm. Outi Pakkanen,Pirkko Arhippa ja Jaana Airaksinen,miehistä Matti Yrjänä Joensuu,Juha Numminen ja myös Staffan Bruun,hauskoja ja jännittäviä lukuhetkiä!
Dekkarit tosiaan kevyttä ja hauskaa ajanvietettä
Donna Leonia, Reijo Mäkeä, Leena Lehtolaista, Liza Marklundia, ovat dekkareita pääasiassa. Harold Robbins on aika villiä. Ja kuka kirjoittikaan Seitsemännen portaan enkelin, upea, mutta pitkä kertomus, saa itkeä ja nauraa jne.
Harmitonta ja rentouttavaa. Esim. Kätkäläinen, Kätkäläinen ja ulkomaan elävä. ym.
Arkielämän filosofiaa. Meilläpäin suosittu jo varttuneiden miesten lukemistossa. ( Jopa sellaistenkin, jotka eivät muuten enemmälti ole kiinostuneet lukemisesta. Poikani, iältään 19v, sekä isäni 74v. molemmat tykkäsivät, ja sitä Kätkäläisen filosofiaa siteeraavat arkielämässäkin keskenään, ja hauskaa näyttää olevan :))
Itse olen nainen ja tykkään myös. Mahtavan rentouttavaa kerrontaa.
Jos luet, niin olisi mukavaa kuulla mitä pidit?
Hyviä lukuhetkiä kirjojen parissa Sinulle!
Ota käteen, Rosa Liksomin kirjoja esm.Unohdettu vartti, Tyhjäntien paratiisi, Perhe. Niissä on sitä jotain.
Vaikuttavat kaikki hyviltä,kirjoitan muistiin ja lisääkin vihjeitä mielellään
Mieheni oli tv loukussa ja,kun alkoi valittamaan ohjelmien huonoudesta sain hänet viekkaudella houkuteltua kirjastoon.
Siellä on lehtisalikin missä voi lukea lehdet ja kirjoja voi lainata vaikka kuinka paljon ja kyllä ne jyvät rupee ruumenista löytymään.
Mies on löytänyt paljon mukavaa luettavaa hyllystä mihin laitetaan juuri palautetut kirjat ja aika kuluu lukien.
Olen tainnut viitata keskustelussa aiemminkin vastikään ilmestyneeseen "Suomalaiset symbolit" teokseen.
Mehän miellämme omiksemme saunan, sisun, ruisleivän,
Kalevalan, Sibeliuksen ja monet muut...
Miten lienee ?
Ovatko vielä kun ruotsalaiset ovat omineet ainakin, saunan ja ruisleivän...?
on irlantilainen Frank McCoourt! Kannattaa lukea.
McCourt!