Kojetaulun keskellä olevasta ilmasuuttimesta on kuskinpuoleisesta säätöpyörästä ilmeisesti palanut lamppu, kun siihen ei syty valo niinkuin muihin suuttimien säätöpyöriin/muihin valoihin.
Pystyykö lampun vaihtamaan itse ja miten, vai onko auto käytettävä merkkihuollossa mokoman pikkuasian takia?
Myös muiden polttimoiden vaihtoneuvot(ajovalot yms) otan kiitollisuudella vastaa, sillä ohjekirjassa neuvotaa vain toimittamaan auto merkkihuoltoon.
Pystyykö lampun vaihtamaan itse ja miten, vai onko auto käytettävä merkkihuollossa mokoman pikkuasian takia?
Myös muiden polttimoiden vaihtoneuvot(ajovalot yms) otan kiitollisuudella vastaa, sillä ohjekirjassa neuvotaa vain toimittamaan auto merkkihuoltoon.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minulla kans palanut apukuskin puolelta valo.Menin paikalliseen vw-huoltoon kyselemään asiaa,sanoivat että hyö ei rupea vaihtamaan sinne polttimoo koska siinä voi katketa suuttimen "klipsit",on kuulemma aikas tiukassa nuo suuttimet kiini.
Jotain asiasta:.. http://www.galaxy21.net/passat/index.htm
Itse vaihdoin viikonloppuna ajovalopolttimot ja parkkilaput tämän ohjeen mukaan. Tosin siinä ei ole parkkien vaihdosta kerrottu mutta parkkien polttimot lähtee vetämällä ulos ainakin vm2001 Passatista ja sijaitsevat pitkienvalojen yläpuolella. AJovalopolttimoiden vaihto on helpompi homma....niin ja se ohjeistus....olkaapa hyvä http://home.comcast.net/~slashpub/headlights/ReplacingHeadlightBulbs.pdf
-Kimi-
Sama valo oli palanut 2000 mallisesta edellisestä passatistani. Vaihdatin sen seuraavan määräaikaishuollon yhteydessä enkä katunut, oli edullinen. En muista hintaa tarkalleen mutta siihen nähden että olisi alkanut itse repimään suulaketta ja hakemaan sopivaa polttimoa yms. vaihdon hinta oli yllättävän kohtuullinen. Eihän tuon takia erikseen kannata mennä korjaamolle, -04 ja -05 malleissa koko valoa ei enää ole, olisiko poistettu sen takia että hajoaa helposti lämmön takia, mene ja tiedä.
On tuo valo edeleen -04 ja -05 malleissakin, tosin vain highlinessä
Ei se polttimon vaihto mikään hankala homma ole. Niiden suuttimien irrotus on se hankalampi homma. Mutta kyllä sekin onnistuu. Ohjeita on netissä.
Tuossa esimerkiksi yksi ohje suuttimien irrotukseen.
http://ffp-motorsport.com/bb/viewtopic.php?t=52023