VOIKO MÖNKIJÄLLÄ AJAA KELKKAREITILLÄ?

Moisio

Eli saakos mönkijällä ajella kelkkareiteillä? Jos saa mikä kortti pitää olla ja pitääkö mönkijän olla ATV?

6

8337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tomppa

      mulla olis semmoinen käsitys ,että sais ajaa. kelkan pitäis olla ainakin vakuutettu

      • lynxmään

        älkää ajelko niillä mönkijöillä kelkkareiteillä, ku vittumaisia uria tullee jos se tarpeeksi syvällä mennee ja sitte jos ne jäätyy nii saattaa hauskasti suksi lipsahtaa uraan ja tuhannella voltilla ympäri tai vastaavaa... vaikka saiski nii pysykää poissa!!!ajelkaa jotain muita reittejä tai hankkikaa kelkka.


      • hei!!!
        lynxmään kirjoitti:

        älkää ajelko niillä mönkijöillä kelkkareiteillä, ku vittumaisia uria tullee jos se tarpeeksi syvällä mennee ja sitte jos ne jäätyy nii saattaa hauskasti suksi lipsahtaa uraan ja tuhannella voltilla ympäri tai vastaavaa... vaikka saiski nii pysykää poissa!!!ajelkaa jotain muita reittejä tai hankkikaa kelkka.

        kyllä saa ajaa mönkijällä kelkkareitillä,ainakin täällä päin.älkää ajelko niillä kelkoilla reiteillä kun olette vaan eessä:)


    • ja vinkkiä

      Mönkijällä ei saa ajaa kelkkaREITILLÄ eikä kelkkaURALLA, uralla riippuu kelkkakerhon tekemästä sopimuksesta maanomistajan kanssa. Veikkaisin suurimman osan kelkkakerhoista omaavan luvan vain moottorikelkoille. Kysy paikallisen kerhon joltain hallituksen jäseneltä, esim. sihteeriltä tai reittivastaavalta.

      Mönkijöille voisi aktiivit tehdä oman uraston, eli kysellä luvat maanomistajilta ja raivata urankohta ym. mitä urahuoltoon kuuluu.

    • Kelkkailija jolla myös ATV

      Viralliset kelkkareitit on reittejä jotka on tarkoitettu pääsääntöisesti m-kelkoille. Tosin kukaan ei voi estää hiihtämistä tai koiranulkoilua tms reiteillä. Jos sinulla on ATV:ssä (maastomalli) maksettuna vakuutus tai tieliikennemalli eli reikisteröity peli tietty vakuutettu sekin voit ajella omalla luvalla niinkauan et poliisit sakottaa jos sille päälle sattuvat. Eli lain lupaa ATV:lle ei ole reitille!

      Urat asia erikseen riippuu onko kelkkakerholla sopimus maanomistajan kans et voidaan ajaa myös ATV:llä maan ollessa lumipeitteinen. Harvalla kerholla on luvat myös mönkijää varten, eli urilla saa ajella viel vähemmän ku reitillä.

    • Anonyymi

      Onko pohjois pohjan maalla mitään mönkijä reittejä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3673
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2334
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1925
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      19
      1679
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1659
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1578
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1437
    8. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      84
      1398
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      22
      1379
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      89
      1262
    Aihe