Muistaako kukaan lasten/nuortenkirjaa, jossa oli useita eri "salapoliisitarinoita" ja lukija sai itse selvittää ratkaisun mysteeriin. Luin kirjan joskus 25v sitten ja nyt olis kiva jos nimi ja tekijä kirjalle löytyisi, että poikanikin saisi koetella salapoliisin kykyjä!
Rikospähkinä purtavaksi!
Nti Marple
53347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ecke, Wolfgang - Salapoliisitehtäviä (sarja)
Muistelisin itsekin ratkoneeni noita ylen innokkaasti.
Sepä se oli! Tuhannet kiitokset tiedosta!
Tarkemmin muistia kaivellen nuo palaavat mieleen. Nuuskittiin myös pienporukalla kaikkea lähiympäristössä, mutta voi, arkitodellisuudessa olikin paljon vähemmän rikoksia tekeillä :-)
Meillä ainakin on kotona tallessa Suuren nuorten kirjakerhon Punaisten apinoiden linna - joka on nimenomaan kirja jossa lyhyitä salapoliisi/rikoskertomuksia jotka sitten vihjeiden perusteella sai lukija itse ratkoa.
Tämä mainio kirja tosin taitaa olla tuolta kahdeksankymmentäluvun alkupuolelta joten saattaa olla melko hankala saada käsiinsä.
Onnea etsintään :)
Ecke,Wolfgang-Salapoliisitehtäviä (sarja)