26.8 Tampereella syntyneitä.
Isä:LK normaali satiini
Emä:LK keltainen kilpikonna
H.10e/kpl. Hoito-ohje mukaan. Luovutus viikoilla 39-40. Kuljetus mahdollisesti Virroille(keskusta)
Kysy lisää 050-3451623 tai [email protected]
Isä:LK normaali satiini
Emä:LK keltainen kilpikonna
H.10e/kpl. Hoito-ohje mukaan. Luovutus viikoilla 39-40. Kuljetus mahdollisesti Virroille(keskusta)
Kysy lisää 050-3451623 tai [email protected]
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miten voi olla keltainen kilpikonna?? Kilpikonna-kuvion värihän on itse se keltainen.
Hamsukasvattaja sanoi niin. Tietää varmaan värit paremmin, kuin minä. Emo on aika lailla kuin normaali(luulin ensin olevankin), mutta se on vaaleampi(keltaisempi). Väri liittyi myös poikasten väreihin. Normaalit ei kai voi saada kilpikonnapoikasia, jos emo ei ole kilpikonna.
Poikasia on 12 ja suurin osa edelleen varattavissa. Puolet tyttöjä ja puolet poikia.
Kukahan kasvattaja on sellaista väittänyt?
En tuo henkilön nimeä julkisuuteen. Näkemättä kun on vaikea arvioida. Emo on normaali väriltään, mutta nyt on tärkeintä, että se säilyy hengissä. Se sai tänään toistamiseen eläinlääkärin apua ja nyt vaan toivotaan parasta.
Eihän se silloin ole keltainen kilpikonna, vaan normaali kilpikonna. Jos se on väriltään "kuin normaali" mutta vaaleampi. Kilpikonna-kuviohan on keltaisia laikkuja muun värisessä hamsterissa. Keltaista ja normaalin väristä hamsteria ei voi sekoittaa keskenään, siis ne on niin erilaisia. Ja jos se on tuntemani Tamperelainen kasvattaja niin sen hamsteriväritietoihin ei ole luottamista. Pitkään kasvattanut henkilö ei välttämättä ole se paras kasvattaja.
Todellakin mikään hamsu ei voi olla keltainen kilpikonna. Kilpikonna kuviossa (esiintyy vain naarailla) on hamsussa yksi tai usaempi, pienempi tai suurempi laikku keltaista. Ette keltainen kilpikonnasi olisi vain pelkkä keltainen? Kilpikonna poikasia tulee myös jos jompikumpi vanhemmista on keltainen tai keltainen musta.
Tamperelaisista Susa-Ermas ja Satumetsä olivat ainakin Suomen hamsteriyhdistyksen kasvattajalistalla. Tarkoitatko näistä toista? Ostin toiselta hamsuja. Jäi vaan mietityttämään kun vein omat hamsuni näytille, että hän kokeneempana katsoo värit. Ketä kasvattajaa Tampereen seudulla sitten suosittelisit? Löytyykö häneltä nettisivuja?