Olen menossa viipuriin, mitähän sieltä nykyisin kannatta ostaa? Onko turkiksia ja mitä hintatasoa? Tietääkö kukkaan kangaskaupoista joissa verhoja yms? Kyseessä on päivämatka
mitä kannatta ostaa
mirkku
165567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
kannattaa ostaa votkaa, ehkä oluttakin, tupakkaa, leipää, suolakurkkuja, perunoita, kaalia, porkkanoita ja kesällä sieniä ja jokirapuja. Kaikki muu on suomessa parempaa ja edullisempaa. Pari hyödykettä jätin mainitsematta, sen tietää sanomattakin.
Ainakin Kauppahallissa on pellavatuotteita myytävänä ja kaupungin laidalla on mainio pellavakauppa. Pellava vaatteita, liinoja, lakanoita ym. Hyvä valikoima. Laatu parempi, kuin hallissa. Vieressä kangaskauppa, jossa kankaita metritavarana. Valitettavasti en tiedä tarkkaa osoitetta, mutta Kutuzovin bulevardin (Ent. Kullervonkatu) etelä päässä.
Ainakin Punaisenlähteentorin liikeskuksissa olen turkiksiakin nähnyt, mutta hintoja en ole verrannut, kun en tiedä Suomrenbkaan hintoja. Karvalakkeja löytyy toriltakin.
Hypermarket Karusellissa vähän kaikkea, ja vaikka onkin paikallisesti kallis, on hintataso Suomea edullisempi kautta linjan.
http://www.viipurikeskus.fi/kartta.html
Mun ostoksiin kuuluu aina Venäjällä jotain seuraavaa:
Suklaata ja makeisia: Krupskoin tehtaan suklaati, "Suklaaprinssi"-vohvelikakut, lehmäkarkit (erityisesti kookoslehmät) on namia.
Suolakurkkuja, valkosipuleita, pähkinöitä, kuivattuja hedelmän lohmoja, muita pikkupurtavia esim. kauppahallista. Kauppahallin pähkinätäti möi miulle 100 ruplalla kolme lasillista pähkinä-hedelmä-sekoitusta (norm. 40 ruplaa/lasi). Ja hyviä ovat, ei aina tarvitse napostella karkkia. ;)
Venäläistä musiikkia: ja jos osaat venäjää niin miksei myös ven.leffat (huom. ei cd-piraatit vaan ihan ehtaa kamaa saa myös).
Alusvaatteet: kuoseja löytyy jos jonnii moisia, itse ostin viimeeksi hauskat kissa-pikkarit ja jotain sammakkoalkkareita näytti olevan tarjolla myös. Dom Torgovlissa alushousuja oli (2. krs!!) 80-200 ruplan hintaan, ei siis mitään maailman halvimpia.
Paitoja ja muita vaatteita on myös tarjolla, itse ostin viimeeksi merimiespaidan (semmonen vaakaraita-perustyyli) 220 ruupelilla
Dom Torgovlin kojusta (1.krs.). Dom Torgovli sijaitsee siis Prospekt Leninan toisesta päästä.
Siellä oli myös kenkiä, astioita ja koruja ja kauniita rannekelloja ynnäpä muuta.
Alkoholeista suosittelen Sankt Peterburg -votkaa, ei potkase ihan niin pahasti ja sukulaisetkin on kehunu. Hieno pullo ja etiketti, muttei pahan hintainen: puoli litraa oli n. 110 ruplaa.
Shoppailemisen lisäksi kannattaa nauttia kahviloista, ravintoloista ja makoisista ruoista ja juomista niissä. Muitakin palveluita voi harkita: esim. yleinen banja on mulla vielä kokeilematta. :o)
Nový most
voi harkita ottavansa vastaan myös muita palveluita. Haminamissa vai mikäs se oli muuten ölyt maksoi tissinkiikaroijalle 250rbl 0,3L eli hyvä hinta!
Jos tarkoitit öljynvaihtoja niin en tiijä niistä mithään. Kysy vaikka Markolta mieluummin. ;)
Jos taasen puhuit oluesta niin aika kallista hupia. Vai kuuluiko oluttuopposeen joku kylkiäinen? Topless-tarjoilu? Öh, en ihan lähtis tuommosilla lesoilemaan ainakaan näin julkisesti.
Palveluita on muitakin kuin niitä tyttöjä koskettelevat "palvelut". Enpä hirveesti arvosta niitten tyttöjen luona "öljyjään vaihtavia" urospuolisia tyyppejä, joita joskus virheellisesti ihmisiksi -tai miehiksi- kutsutaan.
Nový most
joo, oluesta oli puhe, ilman kylkiäisiä, mutta pientä purtavaa olisi olluttarjolla lisäkorvausta vastaan. Ei mitään lesoilemista, onpahan vaan tietuna, että kaikkea ei Pietarissa saa kopeekoilla. Vuosi taaperin lähdettiin tyttöjen kaa (paikallisia tavallisia ja kunnollisia) erääseen klubiin ja rumana miehenä sain maksaa 500rbl, että pääsi kadulta teräsportin sisäpuoliselle pihalle odottamaan vuoroa lipunmyyntiin ja narikkaan, jossa perittiin lisää.
juomat oli sitten kotomaista tasoa.
Että voi vaan kulahtaa bailubudjetti aika nopeasti alkuillan aikana, jos varautuu siten, että lähtee Suomesta elviksenä lesoilemaan Pitskun klubeille sellaisilla neuvoilla, että olut on euron kippo. Itse tietysti lähdin myös lesoilemaan vaikkakaan en ihan oululaisittain, mutta olin kuitenkin varautunut katsomaan kaikki kortit lopuun asti ja jumalan kiitos niin, ilta oli upea.
Tiedän myös, että vennäällä on muitakin edullisia palveluita kuin tyttöjen palvelut, jotka nekin voivat olla lesoilevalle finskille kirpaisevan kalliita. Esimerkiksi parturissa käynti, normihieronnat, näin nopeasti useimmin kättäminäni voisin mainita.
Ei muuten hetkauta minkään vertaa se, miten arvostat "öljyjään vaihtavia" miehiä. Huaah.. Sinä et joko ymmärrä, naiivine silminesi näe tai halua nähdä sitä tosi seikkaa, että hyvin monet miehet sopivan tilaisuuden tullen (kännissä tai kun muuten rohkeus kestää) vaihtavat ne öljyt, vaikkapa vain kokeeksi. Ainoa mies, joka niin ei tee, on se oma uskollinen kulta. Ja tietysti maamme kaikki P.Arajärvet joilta muutenkin on kerä kierinyt jo aika kauas.
Ja Venäjällä, jota tunnut rakastavan, savujen ottaminen on RUISLEIPÄÄ, niin sanoen. Tämän saa selville, jos kiertää Pietarissa muutakin kuin suomityttöjen kanssa toreilla ostamassa marinoitua valkosipuleita neljä kertaa vuodessa. Mutta ehkäpä kivempi olla tietämättä.
nyt on mirri mirriä vasten, niin toivottasti ei mene pupu pöksyyn.
vaihdetaan ite, kele nyhtäävät siitäkin venäjällä sen verta paljon ruupeleita, et ennen teen sen ite.
Ok, kiva että selvensit asiaa. Olen samaa mieltä, ettei kannata olettaa kaiken olevan Venäjällä halpaa. Itse kierrän kalliimmat paikat yleensä kauempaa, mutta en sano etteikö sulla voi olla hauskaa 6 euron tuoppeinesi ja tyttöinesi. Olivat sitten "kunnollisia" tai ei. ;)
Se etten arvosta huorintekijää, ei tarkoita kuitenkaan sitä, etten ymmärtäisi ilmiötä tapahtuvan. Yllättävän usein ja valitettavan monet. Mutta prkl soikoon, mulla on vaan sellainen periaate että semmoisia pellejä en arvosta. Jos se tekee musta sinisilmäisen ja naiivin niin siitä vaan.
Ja "ruisleipää" saat savutella myös ihan niin paljon kuin keuhkot kestää. Minä olen sitä ruisleipää saanut jo ihan tarpeeksi. Mieluummin otan niitä valkosipuleita. Hitto että pääsis edes 4 kertaa vuodessa Pietariin! ;)
Nový most
:D
Joo, perustetaan rinki, jossa vaihdellaan kokemuksia ja hintoja ja kaikkee. Mirripöksyt jalassa vai ilman...? Kysytään gallup: Kuinka monta varvia ehtii yhdellä metrolinjalla, mikä linja on sexyin? ;) Miulle tulee aina pari mikro-orgasmia kun kävelen Majakovskin ohi Majakovskajalla... Aah.
Hitto kun aina ei voi kaikkia miellyttää. Onneksi joskus edes itseä. ;)
Nový most
on ilmiö, Venäjällä elämäntapa.
että matkaat vanhassa suomalaisessa kaupungissa, joka ryöstettiin sen asukkailta väkivalloin.
siinähän se selitys olisi.. ei vain kasvatus, vaan myös veressä peritty katkeruus kaikkea kohtaan. Kuin nuori taimi, jonka lämpimät ja vahvat kasvun kesät olisivat voineet olla vielä edessä päin, heti sen ensimmäisten kasvunmerkkien ilmaannuttua sen kasvun voimaa alkavat hitaasti mutta varmasti kuluttamaan jo ennen sen syntymää sen kohdalle valikoituneet epäedulliset ja raskaat olosuhteet...aivan kuin vahingossa, tietämättömyydestä tai tarkoituksellisesti, kuten rahanahneiden poijanpenteleiden tapana joskus sattuu olemaan, se iskettiin kylmään ja tekeytymättömään syväauran murtamaan palteeseen pohjoiseen viettävän vaaramaan kosteudesta kärsivään notkelmaan, jonne se ei kuulu, mutta jonne se tuon ohikiitäneen kuusisekuntisen rutiinitoimenpiteen seurauksena tuomittiin. Siinä sen on sitte yritettävä, Huuhhelivaaran pohjoisella laiteella, ehkäpä siemenensä sille juuri luovuttaneen yksilön, täysikasvuisen, mutta toki rungoltaan varsin pienikokoisen, tuulenpieksemän ja tykyntaivuttaman isänsä katveessa, jonka läsnäololla ei juuri ole kuin haitallinen vaikutus sen jälkeläisensä tulevaan kehitykseen..
Reissusta niin mielenkiintoisen tekeekin
monet lääkkeet, silmälasit, kellot. Ruokakaupasta mm. sienisäilykkeet, mausteet, leipä jne. Vaatteet ovat yleensä huonompia hankintoja.
tavaraa venäjältä,. Esim. perusallergialääkkeen saa eurolla paketin (10kpl) ja ainakin mulle toimii kotimaisia kokeilemiani paremmin, en tiedä miksi. Sama homma voiteen kanssa, ei maksa mitään, mutta toimii kuin sikakallis kotimainen reseptikortisooni. Ehkä niisä lääkkeissä on sitä vaikuttavaa ainaosaa lurahtanut vähän enemmän mukaan, mutta pääasia että toimii.