Jos omistat bonuskorttin johonkin ketjuun (sokos esim) ja nettimahdollisuuden:
Käy katsomassa kuun loppupuolella kuinka paljolla olet ostanut. Esim. jos olet ostanut 490 eurolla, kannattaa käydä ostamassa vielä sillä kymmenellä eurolla. Näin bonusprosenttisi nousee hieman ja viimeinen hankintasi onkin lähes tulkoon ilmainen.
Käy katsomassa kuun loppupuolella kuinka paljolla olet ostanut. Esim. jos olet ostanut 490 eurolla, kannattaa käydä ostamassa vielä sillä kymmenellä eurolla. Näin bonusprosenttisi nousee hieman ja viimeinen hankintasi onkin lähes tulkoon ilmainen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Otetaanpa esimerkiksi Osuuskauppa Arina. 400€ kuukausiostoista bonusprosentti on 2,5% ja 500€ kuukausiostoista 3,0%
490€ ostoista saat siis bonusta 12,25€ ja 500€ ostoista 15,00€.
Tämä siis tarkoittaa että saat 10€ ostoksen "oikeasti" hintaan 7,25€. Kyllähän tuon takia kannattaa jo yksi ylimääräinen kauppareissu tehdä ;)
Ai että sä oot nero! Tosin noin me tehdään, mm. kaljaa voi varastoida näppärästi enemmänkin.
Eikös kannattaisi ottaa pankkilaina ja ostaa joka kuukausi vaikka parilla tuhannella eurolla, mitä enemmän ostaa sitä enemmän bonuksia...? Kohta on niin paljon bonuksia että ei mene elämiseen yhtään rahaa!?!
Anteeksi vaan kovasti.
Jos oikeasti haluat hyötyä tuosta bonus kynnyssysteemistä niin teet näin.
Esim sähkölaskuista tai vakuutusmaksuista saa bonuksia, muutat kaikki vaan sellaiseksi, että maksat kaikki kerralla koko vuodeksi (tai edes puoleksi vuodeksi) ja vielä siten, että laskut tulevat samoille kuukausille tai jos esim pelkästään puolen vuoden sähkölasku riittää ylittämään täyden bonuksen kynnyksen niin kaikki sitten omille kuukausilleen. Silloin saat muistakin ostoksista täydet bonarit.
No joo meillä on puolen vuoden sähkölasku pikkusen vajaa 800€, ja vakuukset 500€, eli kyllähän niitä sitten vähän kirpasee maksaa, mutta jos tohon on varautunut etukäteen niin kyllä se sujuu.
kun käyttää booonuskorttia tai jottain muuta. Meillä oli tammikuun boooonukset huikeat 1.18 euroa. Revi siitä.