Hei Koiraihmiset!
Tarvitsen Teiltä nyt hyviä ja asiantuntevia neuvoja :)
Olemme ajatelleet hankkia koiran perheeseemme. Olen selaillut koirakirjoja miehen kanssa ja surffaillut netissä, mutta päättäminen on kauhean vaikeaa. Ja lähipiirissä ei ole oikein mitään kokemuksia eri koiraroduista niin ei ole kukaan osannut suositellakaan mitään :(
Itse olen ihastunut kovasti Chihuahuaan tai kääpiövillakoiraan.Ja näyttelytoiminta kiinnostaisi.Tykkäämme lenkkeillä, mutta mitään hirveän aktiivista rotua ei voi ajatella ajankäytön vuoksi.Rodun pitäisi EHDOTTOMASTI olla lapsirakas ja olla mieluummin sellainen sylikoira :)Mitä suosittelette???
Tarvitsen Teiltä nyt hyviä ja asiantuntevia neuvoja :)
Olemme ajatelleet hankkia koiran perheeseemme. Olen selaillut koirakirjoja miehen kanssa ja surffaillut netissä, mutta päättäminen on kauhean vaikeaa. Ja lähipiirissä ei ole oikein mitään kokemuksia eri koiraroduista niin ei ole kukaan osannut suositellakaan mitään :(
Itse olen ihastunut kovasti Chihuahuaan tai kääpiövillakoiraan.Ja näyttelytoiminta kiinnostaisi.Tykkäämme lenkkeillä, mutta mitään hirveän aktiivista rotua ei voi ajatella ajankäytön vuoksi.Rodun pitäisi EHDOTTOMASTI olla lapsirakas ja olla mieluummin sellainen sylikoira :)Mitä suosittelette???
Vastaukset 9
Vanhimmat
makua, kuin on koirarotuakin, jokainenhan voi omaansa suositella, kehottaisin kuitenkin käymään esim. näyttelyissä eri rotuihin tutustumassa, paha on toisten puolesta valita. Löydätte varmasti omanne :)
Näyttelyissäkin on käyty, mutta ajattelin jos täältä saisi ihmisiltä kokemuksia. Joten mihin rotuun on ollut tyytyväinen, mikä rotu tulisi hyvin toimeen lasten kanssa yms. Eli nyt saa ihan vapaasti suositella omaa rotua :)
Kiitos!
Molemmat rodut meillä ollut monta vuotta,jos lapsista pitämisestä puhutaan villakoira sietää paremmin, on reippaita molemmat, villis kuitenkin itsenäisempi, ja ei niin ota omistajaansa aina lähituntumaan,koko myös tosi isolla erolla.
Kaikki pienet tai suuret on jos tottuvat pennusta lapsiystävällisiä tai melkein kaikki
Meillä norfolinterrieri ja rakastaa kaikkia ihmisiä kokoon katsomatta.Mutta jos lenkkikaverin tahtoo ciuhau ei taida ollaoikea kaveri suosittelen pichonia joka on todella ihana koira sohvalle syliin ja lenkille sopiva
hellä luonne kiintyy omaan perheeseen on avoin myös muille ihmisille.Mutta omani on myös ihana ja sopii myös kuvailemaani koiraan ONNEA etsintään
varsin kivat rotu vaihtoehdot=) elikkä chihu ja villis molemmat mukavia kavereita jotka myös lenkillä on seuraa, ei kovin aktiivisia ja tulevat varmasti lasten kanssa toimeen kunhan lapsille säännöt ettei koiraa saa pentuna kiusata, herätellä yms varmasti tiedät mitä tarkoitan=)) soitteleppa kyseisesten rotujen kenneleihin, kasvattajat varmasti osaavat hyvin kertoa mitä haluat tietää=) onnea pennun etsintään=)
siihen asti, että rakastuu, ihastuu tai edes haluaa. Jotakin. Vaikka jotakin tiettyä koirarotua edes.
Eläimen perheeseeen ottaminen kun edellyttää mielestääni jonkinasteista intohimoa: silloin ei ole rodulla nin väliä, eikä ulkonäöllä.
Samahan se pätee vaikka puolisoon tai muihin tärkeisin juttuihin elämässä: tuskin kannattaa ottaa edes hyvän ystävän vinkistä "vaaria" kotiin, ventovieraista nyt puhumattakaan.
Neuvoni siis: odota, että rakastut. Senjälkeen on tiesi oikoinen ja suora. Ja jos haluat koiran, saat koiran. Oman ja oikean! Jotakin muuta, hankit sitten sen.
Vaan kuuntele tarkkaan, mihin rakastut: ehkä se ei kuitenkaan kaikitenkaan ole koira lainkaan.
Kuten tuli jo todettua, vaikea toisten puolesta valita. Kääpiövillakoira on usein hoidokkina ja melkoisten ennakkoluulojeni jälkeen totesin koiran olevan loistava tapaus, ei mikään rätkyttävä puudeli tai muu kauhistus - kun pk rotuihin olen tottunut:)
Fiksu, nopeasti oppiva erittäin kiltti sylikoira.
Kyllä sinä varmasti parhaimmat kokemukset roduista saat näyttelyissä kun rohkeasti menet kehän jälkeen kysymään omistajilta/kasvattajilta.
Pääasia on se että ette valitse koiraa ulkonäön perusteella vaan päädytte rotuun joka ei välttämättä tarvitse hirveästi motivointia ja pärjää lenkkeilyllä ja sohvalla lellittelyllä.
Jos asutte kerrostalossa kannattaa ottaa selvää onko rodulla vahtimisviettiä yms...
Kovin vaikea neuvoa kun itselleni oli heti selvää että noutaja tulee.
Kääpiövillakoirasta voin sanoa sen verran että ystävälläni on niitä kolme kpl ja aivan ihania koiria. Iloisia, leikkisiä ja kilttejä. Varmasti todella hyvä vaihtoehto. Soitapa tai lähetä sähköpostia jollekin kasvattajalle, netistä varmasti löytyy yhteystietoja, ja kysele rodusta enemmän.
olen tullut siihen tulokseen että koirasta kuin koirasta saa semmoisen kuin itse haluaa..tai ainakin minun kohdalla...minulla on ollut useita eri rotuisia koiria joista kaikki ovat poikennee rotumääritelmästä..vaiko on se vaan tuuria??otin käppänäni siinä toivossa että se olisi semmoinen oikein itsepäinen ja "vaikea" mutta eipä se ole vaikka rotumääriitelmässä niin sanotaan se on semmonen lössykkä joka ei tee pahaa kellekkään(välillä isottelee kyllä) ja loukkaantuu kaikesta.. :)