Telamaton reuna

Telamaton reunassa on pieni repeämä pari senttiä.
Voisiko sitä korjata mitenkään itse, entä kannattaako käyttää korjaamolla vai onko pian uuden maton hankinta edessä. Käyttö on lähinnä ajelua järvellä.
26207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ensin vulkanointikumia.Tietenkin asetoonipuhdistus ensin tai hionta.

Sitten muutama,ehkä neljä niveltä moottoripyörän ketjusta siihen maton syrjään.
Nivelien tapithan joutuu katkaisemaan ja niittaamaan niin, että ne vielä taipuvat.

Ja ruuvaa ne maton syrjään tarpeeksi pitkillä peltiruuveilla.Niissä on karkea kierre,joka voisi pysyä kudostetussa kumissa.

ja sitten taivutat noin viiden millin kudostetusta kuljettimen hihnasta semmoisen 10 senttisen U-palkin jonka laitat läpiruuveilla siihen maton reunaan siten,että se kiertää alapuolelta yläpuolelle ja ne läpiruuveilla ja isoilla prikoilla ja muttereilla kiinni.

Niin ja voisihan sen kuljettimen hihnan palan tietenkin myös vulkanoida mattoon kiinni.

Saattaisipa olla kohta lujempi kuin uusi ainakin siltä kohtaa.

Äänestä
  • vulkanointi liimaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalastajakelkkailija kirjoitti:

Telamaton reunassa on pieni repeämä pari senttiä.
Voisiko sitä korjata mitenkään itse, entä kannattaako käyttää korjaamolla vai onko pian uuden maton hankinta edessä. Käyttö on lähinnä ajelua järvellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu