suunnittelen omegan ostoa kaipisin mielipiteitä.. etsin -96-99 vuoden farkku omegaa joka olisi 8v..kuulemma kestää paremmin.Onko tietoa onko kyseistä 8v mallia markkinoilla paljon..
onko omega toimiva peli?
jopo
3879
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kasi venttiilinen on kyllä aika laiska kone tohon farkku omegaan.painoo noin 1500kg ja tehoja 115heppaa nii aika huono yhdistelmä. saattaa olla kestävämpi kuin moniventtiiliset koneet mutta väännossä häviää.kuormattuna vie enemmän bensaakin. osta vaa 2.0 16v tai 2.5 v6
Mulla on ollut Omega B -98 2.0 16v jo n. viisi vuotta eikä koko auton kanssa ole ollut muita ongelmia kuin laturi. Ilmeisesti CD-mallin herkut rasittavat laturia siinä määrin, että olen joutunut vaihdattamaan sen jo kahdesti. Merkkilaturi ei paljon maksa, joten pikku harmi muuten erinomaisessa autossa. Itse autohan on tilava, mukava ja silmiähivelevän kaunis joka suunnasta. Suosittelen lämpimästi, edellyttäen tietysti että kyseessä on se viimeisin B-sarjan edustaja (-98 tai -99 malli).
B2-sarjan (2000-2003) malleista ei ole kokemusperäistä tietoa, mutta ei kai siinäkään mitään vikaa ole (vähän kolhon näköinen se kyllä on).
Toi 8v -mallihan on yksi opelin kestävempiä koneita. Ajaa vaivatta 500tkm ilman koneremonttia. Yhdellä vanhalla taksi (bensa) 2.0i 8v A-Omegalla tiedän ajetun 700tkm samalla koneella. Moottori on siis sama A ja B -mallissa.