Ostan uuden kameran, finaaliin on päässyt nämä kaksi vaihtoehtoa.
Kumpi parempi ?
Etsin helppokäyttöistä, hyvälaatuista ja pienikokoista yleiskameraa perhekäyttöön.
Kokemuksia minulla on Canonista (A70). Onko kuvien lataaminen tietsalle, yms. ohjelmien käyttö Panasonicissa vastaavanlaista kuin Canonilla ?
Kiitos kommenteistanne.
Ixus 55 vai P-sonic FX9 ?
1
774
Vastaukset 1
Itse ostin joku aika sitten ton DMC-FX7 mallisen Panasonicin.Kunoli kahdenkin eri lehden testit voittanut.Vähän aikaa käytin tota ja palautin takaisin(ostin paikasta,jossa on 30 päivän palautusoikeus)Petyin kyllä karvaasti Panan kameraan.Muutama syy: -ei optista etsintä.Kaikki piti katsoa (tosin isolta) lcd näytöltä.Tämä tarkoittaa sitä,että kirkkaassa valossa kuvaaminen on hankalaa ja akkua syö paljon.
Toinen syy oli ihan mahdoton kohina!Kaverilla on ixus ja ihan eri hyviä kuvia tulee sillä.Kävin kaikki valikot ja muut läpi,mut ei vaan kuvat parantuneet!
Kolmas syy oli sitten akun kesto.Uusissa kameroissa on ilmeisesti tohon paneuduttu ja akku kestää paremmin.
Neljäs syy oli onneton salaman käsittely.Tuli tosi tummia kuvia,eikä koneella kirkastaminen onnistunut(kun musta pää oli tukossa..)
Tuolla www.dprevies.com :issa on tosta mainitsemastasi fx9 kamerasta saman suuntaisia mietteitä.Kohinaa reilusti.Se haittaa..harva haluaa,että on punaisia ja sinisiä pisteitä kuvassa,joita ei siinä oikeesti ole.
Tossa on omia kokemuksia Panasta..Joten kehoita kaikella vakavuudella harkitsemaan tota Canonia.Ja luonnollisesti tutustumaan tuohon www.dpreview.com sivuun.
Panasonic fx9:
http://www.dpreview.com/reviews/panasonicfx9/
Canon kamerat:
http://www.dpreview.com/reviews/specs/Canon/
Osta sitten samalla suojapussi (vyökotelo) ja reilu muistikortti kameraasi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591200
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571138Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1221078Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7970- 96950
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5785Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27741Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it192686- 71659
- 32640