Ixus 55 vai P-sonic FX9 ?

Irja

Ostan uuden kameran, finaaliin on päässyt nämä kaksi vaihtoehtoa.

Kumpi parempi ?

Etsin helppokäyttöistä, hyvälaatuista ja pienikokoista yleiskameraa perhekäyttöön.

Kokemuksia minulla on Canonista (A70). Onko kuvien lataaminen tietsalle, yms. ohjelmien käyttö Panasonicissa vastaavanlaista kuin Canonilla ?

Kiitos kommenteistanne.

1

774

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse ostin joku aika sitten ton DMC-FX7 mallisen Panasonicin.Kunoli kahdenkin eri lehden testit voittanut.Vähän aikaa käytin tota ja palautin takaisin(ostin paikasta,jossa on 30 päivän palautusoikeus)Petyin kyllä karvaasti Panan kameraan.Muutama syy: -ei optista etsintä.Kaikki piti katsoa (tosin isolta) lcd näytöltä.Tämä tarkoittaa sitä,että kirkkaassa valossa kuvaaminen on hankalaa ja akkua syö paljon.
      Toinen syy oli ihan mahdoton kohina!Kaverilla on ixus ja ihan eri hyviä kuvia tulee sillä.Kävin kaikki valikot ja muut läpi,mut ei vaan kuvat parantuneet!
      Kolmas syy oli sitten akun kesto.Uusissa kameroissa on ilmeisesti tohon paneuduttu ja akku kestää paremmin.
      Neljäs syy oli onneton salaman käsittely.Tuli tosi tummia kuvia,eikä koneella kirkastaminen onnistunut(kun musta pää oli tukossa..)
      Tuolla www.dprevies.com :issa on tosta mainitsemastasi fx9 kamerasta saman suuntaisia mietteitä.Kohinaa reilusti.Se haittaa..harva haluaa,että on punaisia ja sinisiä pisteitä kuvassa,joita ei siinä oikeesti ole.
      Tossa on omia kokemuksia Panasta..Joten kehoita kaikella vakavuudella harkitsemaan tota Canonia.Ja luonnollisesti tutustumaan tuohon www.dpreview.com sivuun.

      Panasonic fx9:
      http://www.dpreview.com/reviews/panasonicfx9/

      Canon kamerat:
      http://www.dpreview.com/reviews/specs/Canon/

      Osta sitten samalla suojapussi (vyökotelo) ja reilu muistikortti kameraasi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      204
      1974
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1156
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      172
      1044
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      966
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      861
    6. 69
      772
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      99
      752
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      76
      709
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      330
      647
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      24
      645
    Aihe