Seitsemän veljestä tiivistelmä

Sattuisiko kenelläkään arvoisista foorumin selaajista olemaan tietoa, mistä mahtaisi löytyä kattava tiivistelmä suomalaisen kirjallisuuden kulmakivestä "Seitsemästä veljeksestä"?
1626595
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Seitsemästä veljeksestä on käyty tällä palstalla useita keskusteluja.
NÄe nyt edes sen verran vaivaa, että edes hakisit ne itse!

Äänestä
  • nää vinkujat eivät lopu ikinä!

    Äänestä

Olipa kerran seitsemän veljestä. He kohtasivat monia kommelluksia. Sen pituinen se.

Äänestä
  • Mut kiitti nyt tostakin...

    Äänestä

  • Jooseppi kirjoitti:

    Mut kiitti nyt tostakin...

    Luet kirjan ja teet tiivistelmän itse.

    Äänestä

  • ovat siinä vaiheessa jo lukeneet veljekset, jopa alkukielellä.

    Äänestä

  • Jooseppi kirjoitti:

    Mut kiitti nyt tostakin...

    No mitenkä olisi: Seitsemän veljestä asuivat metsässä ja tappelivat ja puhuivat hassusti. -Talo paloi. Veljekset muuttivat ja oppivat lukemaan.

    Minulle tuon kirjan tärkeys avautui vasta kun sain vähän vipua historian puolelta. Mutta kyllä se ihan hauska kirja oli koululaisellekin tavata.

    Äänestä

  • Seitsemän veljestä:

    - olivat pieniä
    - kyllästyivät ja menivät metsään
    - palasivat sieltä
    - tulivat yhteiskunnan hyväksymiksi kansalaisikst

    mb1

    Äänestä

  • mb1 kirjoitti:

    Seitsemän veljestä:

    - olivat pieniä
    - kyllästyivät ja menivät metsään
    - palasivat sieltä
    - tulivat yhteiskunnan hyväksymiksi kansalaisikst

    mb1

    korjaus: - ... kansalaisiksi

    Äänestä

Tähän mennessä ehottomasti ja ilimammuuta paras tiivistelmä on Mauri Kunnaksen Seitsemän koiraveljestä.
Kunnes Valitut Palat julkasee oman Kirjavalionsa, olennainen sadalla sivulla.
Ja tämäkin mielipide on tosi, kuten Alvarin jutut aina.

Äänestä

Suomi24:n Laajan Haun kautta voi etsiä tietyllä hakusanalla vanhoja keskusteluita mistä tahansa aiheesta, vaikkapa siitä Seitsemästä veljeksestä.

Jollen aivan väärin muista, on kyseisestä kirjasta olemassa myös lasten versio, joka on tiivistelmä alkuperäisestä. Löytynee kirjastoista. Lukemisen vaivasta tai ilosta, miten sen nyt ottaa, ei siltikään pääse =)

Äänestä

Elokuvasta voisi saada jonkinlaisen käsityksen, jos se(kin) vaikka kirjastosta löytyisi. Siitä en tiedä, kuinka hyvin se vastaa kirjan tapahtumia. Eikös se ole aikamoinen taidepläjäyskin, se Jouko Turkan Seitsemän veljestä? :) Enhän itsekään kirjaa lukenut kouluikäisenä, mutta näin myöhemmin se on alkanut kiinnostaa niin, että on tällä hetkellä lukusessakin! Kannattaa sinun se silti lukea, se on aika nopealukuista tekstiä (voi siihen syventyä enemmänkin, mut onnistuu pikalukunakin). Tsemppiä!

Äänestä

sen verran voisi ite tehdä töitä että lukisi kyseisen kirjan, justiin ite sain lopeteltua, meni ilta vaan ja nyt on luettuna, ei se niin paha juttu ole että sen lukee

Äänestä
  • Tuo tiivistelmä oli kiva lukea kertauksena, vaikka en suoranaisesti sellaisen tarpeessa ollutkaan. Kirjoittaja vaikuttaa samalla sekä fiksulta että huumorintajuiselta. Olisikohan sen tehnyt joku kirjallisuudenopiskelija kertausavukseen tenttiä varten. Tuon tapaisia tapasi kyllä päätyä sellaisillekin, jotka yrittivät vain hyötyä toisten työstä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Jooseppi kirjoitti:

Sattuisiko kenelläkään arvoisista foorumin selaajista olemaan tietoa, mistä mahtaisi löytyä kattava tiivistelmä suomalaisen kirjallisuuden kulmakivestä "Seitsemästä veljeksestä"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu