Bengalinkissat

Millainen on bengalinkissa luonteeltaan? Onko äänekäs, sopeutuuko toisten kissojen kanssa elämään? Pentutilanne maassamme? Hinnat, ei näyttelytasoinen?
55432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tai rotuyhdistykseen. Ovat aika hinnakkaita, 1000€ molemmin puolin.

Äänestä

Käytännön tietoa tästä harvinaisesta rodusta saat tietenkin rodun kasvattajalta:

http://kotisivu.mtv3.fi/royal-family/

joka voi vastata luotettavasti kysymyksiisi.

Äänestä

Kasvattajan sivulta:

PERUSTIETOA

Lemmikki
- Lemmikki pentujen hinta on 700-1000 euroa. Lemmikki pennut ovat yleensä värivirheellisiä, häntäknikkejä, vaaleat tassunpohjat, laikku tms. (700 euroa). Lisäksi pesueissa saattaa myös olla muuten virheettömiä mutta vaatimattoman näköisiä ulkonäöltään (850-1000 euroa). Tavalliselta lemmikki pennulta on turha odottaa minkäänlaista näyttely menestystä eli se soveltuu ainoastaan lemmikiksi kotiin.
- Lemmikki pennut luovutetaan aikaisintaan naaraat 16 viikkoisena ja urokset 13 viikkoisena.
- Ennen luovutusta lemmikki pennut leikataan (steriloidaan/kastroidaan), rokotetaan, madotetaan ja eläinlääkäri tarkastaa pennun. Rekisterikirjan saa mukaan kun pentu on maksettu kokonaan kasvattajalle.

Näyttely/Lemmikki
- Näyttely/lemmikki pentujen hinta on 1000-1200 euroa.
- Näyttely/lemmikki pennut luovutetaan aikaisintaan naaraat 16 viikkoisena ja urokset 13 viikkoisena.
- Ennen luovutusta näyttely/lemmikki pennut sirutetaan, leikataan (steriloidaan/kastroidaan), rokotetaan, madotetaan ja eläinlääkäri tarkastaa pennun. Rekisterikirjan saa mukaan kun pentu on maksettu kokonaan kasvattajalle. Pentu voi osallistua näyttelyyn kastraattiluokassa.

Jalostusyksilöt
- Jalostus käyttöön luovutettavien pentujen hinta on paljon korkeampi 1800-3000 euroa ja ehdoista sovitaan tapauskohtaisesti.
- Myymme jalostusyksilöitä ainoastaan erityisen luotettaville ihmisille koska bengalia ei saa risteyttää mihinkään muuhun rotuun!
- Jalostusyksilöitä myymme ainoastaan kasvattajille, joilla on esim. Suomessa FIFe:ssä hyväksytty kasvattajanimi.
- Koska meidän kasvattajanimemme jää sukutauluihin, meiltä ei koskaan lähde jalostusyksilöä ellei ostajalla ole sille valmiina tiedossa astutuskumppania tai ostaja itse myöhemmin toisi semmoisen ulkomailta.



- Noudatamme pentukaupassa normaaleja kaupankäyntiä säänteleviä lakeja.

Äänestä

Oman kokemukseni perusteella suosittelen ehdottomasti pikkuleopardia. Muiltakaan bengalinomistajilta en ole kuullut muuta kuin hyvää bengalin luonteesta. Ovat erittäin sosiaalisia ja herttaisia otuksia (tietysti yksilökohtaisia eroja löytyy). Myös älykkyyttä löytyy, oppivat temppuja ja luonteessa on tiettyä "koiramaisuutta". Ulkonäkö on villi, joka ainakin minua kiehtoo. Kannattaa tutustua kasvattajien kotisivuihin, joita löytyy mm. incat:n sivuilta.

Tossa linkki rotuesittelyyn
http://www.incatsuomi.fi/bengali.asp

Äänestä

Ite Haluisin Oman Begalikissan nii kertokaa vaa mulle niistä oisin mielellani kuunnellu =))

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kokemuksia? kirjoitti:

Millainen on bengalinkissa luonteeltaan? Onko äänekäs, sopeutuuko toisten kissojen kanssa elämään? Pentutilanne maassamme? Hinnat, ei näyttelytasoinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu