Kastrointi....

Moikka!
Meidän poika menee ens perjantaina sitten vihdoista viimein kastrointiin. Haluaisin tietää, et kauanko leikkaus kestää suunnilleen? Ja onko mitään ns. jälkioireita esim. nukutuksesta ja entäs kun meidän pentukoiramme saattaa mennä nuolemaan haavaa, pitäiskö koirat erottaa joksikin aikaa? Miten menetellä? Ja muutenkin, koira tarvii varmaan lepookin leikkauksen jälkeen, joten erottaminen on kai siinäkin mielessä hyvä asia. :) Neuvoja kaivataan!
3341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Täällä myös kaivattaisiin aiheesta kokemuksia!! Tänään el ehdotti kastroimista. Koirallamme on suurentunut eturauhanen ja se auttaisi kuulemma siihenkin.

Äänestä

kesti kaverini koiralla noin tunnin. Tämän jälkeen oli kovasti tokkurassa iltaan asti. Lääkäri antoi kaulurin että ei pääse nuolemaan haavaa joka liimattiin kiinni. Koira voi olla aika kiukkuinen jos toinen menee haistelemaan peräpäätä, en usko että antaa nuolla mutta koiria varmaan kannattaa vähän pitää erillään ettei tule rähinää. Tai jos antaa haistella niin kannattaisi laittaa pöksyt jalkaan ettei pääse (kumpikaan) nuolemaan, kaikki koirat eivät oikein totu siihen kauluriin. Muistaakseni puolesta viikosta viikkoon ei saanut pahemmin lenkittää että haava pääsee paranemaan mahdollisimman nopeasti, ei myöskään kannata antaa koirien leikkiä rajusti keskenään. Muutaman päivän jälkeen koiran pitäisi olla normaali, saattaa olla seuraavana päivänäkin vielä unelias nukutusaineista! Mutta haava ei parane niin nopeasti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


pikkuhaukku kirjoitti:

Moikka!
Meidän poika menee ens perjantaina sitten vihdoista viimein kastrointiin. Haluaisin tietää, et kauanko leikkaus kestää suunnilleen? Ja onko mitään ns. jälkioireita esim. nukutuksesta ja entäs kun meidän pentukoiramme saattaa mennä nuolemaan haavaa, pitäiskö koirat erottaa joksikin aikaa? Miten menetellä? Ja muutenkin, koira tarvii varmaan lepookin leikkauksen jälkeen, joten erottaminen on kai siinäkin mielessä hyvä asia. :) Neuvoja kaivataan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu