Kukkatipat

pam

http://www.frantsila.com/index2.htm

Kävin tutustumassa tuossa linkissä kukkaterapiaan. Ihan outoa terapiaa mulle, mutta kiinnostuin, kun ei se hirveän kallista ole ja mieleni tekee aina kokeilla kaikkea. Kumpaa suosittelette, kotimaista vai Bachin kukkaterapiaa?

Miten nopeasti kukkaterapia auttaa ja miten olon kohenemisen huomaa? Tuleeko siis jotain itkukohtauksia tai jotain fyysistä oireilua tai ahdistusta? Kaikenlaisista kokemuksista olisi mielenkiintoinen lukea :)

6

8366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bachin kukkaterapiaa

      sillä siitä on pitkä kokemus käytännössä aina 1930-luvulta asti.
      Vaikutus alkaa tuntua nopeastikin joskus (esim. Rescue-tipat).
      Eri tipoista valmistetut yksilölliset seokset alkavat yleensä vaikuttaa toiseen käyttöviikkoon mennessä.
      Aluksi ne negatiiviset tunteet, joihin tipat on valittu, saattavat korostua (ja hyvin herkillä niihin tunteisiin kiinteästi liittyvät fyysiset oireet myös) mutta kun tippojen ottamista jatketaan tilanne alkaa tasaantua ja tunnetilat harmonisoituvat.
      Itse olen käyttänyt Bachin tippoja jo muutaman vuoden aina tarpeen tullen ja koen saaneeni niistä paljon apua elämän väistämättömiin kolhuihin.

    • nimetön

      Olen käyttänyt ja tehnyt myös muille paljon sekoituksia sekä Bachin että Frantsilan tipoista, ja itse olen kyllä ehdottomasti Frantsilan tippojen kannalla, koska olen kokenut niiden vaikuttavan paljon voimakkaammin. Näissä asioissa kannattaa kuitenkin kuunnella omaa intuitiotaan.
      Itselleni eikä myöskään muille, joille olen sekoituksia tehnyt, ole koskaan tullut ahdistuksia tai itkukohtauksia yms. vaan vaikutus on aina koettu heti myönteisenä - joskus lievemmin, joskus hyvinkin voimakkaasti. Omista kokemuksistani tulen aina muistamaan esim. miten sydänsurut loppuivat kuin seinään kukkatipojen ansiosta :)

      • pam

        Kiitos teille molemmille! Ajattelin alkuunsa kokeilla Bachin kukkatippoja sekoituksena. Josko se olisi pehmeä lasku testailuun. Ajattelin kyllä kokeilla kotimaisiakin, mikäli huomaan positiivisia vaikutuksia. Voikohan noita tippoja muuten käyttää saunassa löylyveden mukana? Voisi kokeilla siinä sivussa äijäänkin ;)


      • nimetön
        pam kirjoitti:

        Kiitos teille molemmille! Ajattelin alkuunsa kokeilla Bachin kukkatippoja sekoituksena. Josko se olisi pehmeä lasku testailuun. Ajattelin kyllä kokeilla kotimaisiakin, mikäli huomaan positiivisia vaikutuksia. Voikohan noita tippoja muuten käyttää saunassa löylyveden mukana? Voisi kokeilla siinä sivussa äijäänkin ;)

        Jaa-a, enpä tiedä miten käy herkkien energioiden kuumalla kiukaalla :) mutta jostain (lähde-)vesiastiasta kukkatippoja voisi kyllä haihduttaa ihan huoneilmaan. Esim Metsäapila luo yhteishenkeä ja Vanamo tekee hyvää parisuhteelle.


      • Reeta
        pam kirjoitti:

        Kiitos teille molemmille! Ajattelin alkuunsa kokeilla Bachin kukkatippoja sekoituksena. Josko se olisi pehmeä lasku testailuun. Ajattelin kyllä kokeilla kotimaisiakin, mikäli huomaan positiivisia vaikutuksia. Voikohan noita tippoja muuten käyttää saunassa löylyveden mukana? Voisi kokeilla siinä sivussa äijäänkin ;)

        Luepa Suomalainen kukkaterapia-kirja. Saa kirjastosta, tosi mielenkiintosta!
        Kokeilin ahdistukseen suopursua ja kyllä autto! Itkukohtaus kyllä tuli kerran. En muista millon oisin itkeny niin paljon. Itkun syykin oli sellainen, ettei siitä itkua olisi pitänyt syntyä. Mutta sen jälkeen olikin parempi olo! Bachin tippoja en ole kokeillut.
        Ei niitä varmaan löylyveteen kannata laittaa. Kukkatipat pitää sekottaa lähdeveteen, että ne toimii hyvin. Joten hiukan kallista löylyvettä, ellei satu olemaan omaa lähdettä pihassa ja muutenki, mitähän niille tipolle käy höyrystyessä. Mutta voihan sitä aina testata! Eihän sitä tiiä vaik toimiski. =)


    • Anonyymi

      Mulla on ongelma, kun pullossa ei lue MITÄ se sisältää. On vain kukkauute tipat. Toisessa pullossa lukee taas tarkasti. Kiva arpoa loputtomiin tätä asiaa ja en löydä sitä pahvikuorta enää. -Sitten toinen ongelma, hankin willow tippoja ja luulin että se on paju, se onkin joku ruusu. Miksi väärä nimike.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2376
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe