koiran epilepsia

Kaverini harkitsee koiran ottoa jolla on epilepsia.
Miten se vaikuttaa koiran elämään?
Ja minkä hintaiset ovat epilepsia lääkkeet kuukaudeksi keskikokoiselle koiralle (suurinpiirtein)?

Hänellä ei itsellään ole nettiä, siksi kyselen ja itselläni ei ole epilepsiasta kokemusta..
4532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

koira..8kg ja lääkkeet kolmelta kuukaudelta noin 15 euroa ..tietenkin vaatii välillä lääkkeiden takia tarkastusta ..lääkkeet voi vaikuttaa maksaan...eli ei kuitenkaan kallista ja koira voi hyvin mikä pääasia :)
Hienoa että kaverisi ottaa epileptikko koiran :)
Kohtauksia on monenlaisia ja omallani on epilept.muunnos ja hyvin ollaan kaikesta huolimatta pärjätty..eläinlääkäri neuvoo varmasti lisää...:)

Äänestä
  • todettiin/tuli ekan kerran kuusi vuotiaana ja koira on nyt terhakka 10 ja puolen vuoden ja ulkopuoliset eivät asiaa huomaa sillä niin energinen pakkaus :)
    kaikki kohtauksetkin on yksilöllisiä ja siksi eläinlääkärin neuvo kannattaa ottaa huomioon kyseisen koiran kohdalla..

    Äänestä

Kamala tauti. Sääli koiraa. Toivottavasti pysyy lääkkeillä kurissa. Aina nekään eivät auta.
Mukavaa tosin, että sairaalle koiralle löytyy koti.

Lääkkeillä siis saattaa pysyä kurissa ja silloin ei epilepsiaa edes huomaa. Kuitenkin on varauduttava siihen, että kohtauksia tulee. Silloin koira kouristelee ja usein pissaa alleen. Ennen ja jälkeen kohtauksen koira on vähän toisessa maailmassa. Kohtauksetkin ovat kovin yksilöllisiä. Meidän kultsu kuoli neljä vuotiaana, kun sydän ei kestänyt kohtauksia, joita tuli putkeen 6 tuntia. Päivystävästä eläinlääkäristä ei silloin ollut apua. Koiralla oli lääkitys.

Tsemppiä kuitenkin kaverillesi ja toivotaan, että kaikki menee hyvin. Lääkkeiden hinnasta en osaa sanoa mitään. Meidän epileptinen koira kuoli jo -80 luvun lopussa.

Äänestä
  • kaverillani oli mopsi jolla oli epilepsia rupesi saamaan pahoja kohtauksia lääkkeistä huolimatta.kerran sitte soitti hädissään mulle että nyt on sun tultava autolla(ei omistanut itse autoa)ja vietävä koira lääkäriin heti.oli saanu pahan kohtauksen ja toinen silmä pullahtanu ulos.no lekuhan sitte tilanteen korja(sai uussia lääkkeitä,ohjeita yms).sitte kului jonkin aikaa ja kaveri hädissään taas no sitten koiraa viemään ja koiralla simä taas ulkona ja kohtaus päällä..ei nähnyt lääkäri muuta vaihtoehtoa kun lopettaa tämä koira.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


viivus kirjoitti:

Kaverini harkitsee koiran ottoa jolla on epilepsia.
Miten se vaikuttaa koiran elämään?
Ja minkä hintaiset ovat epilepsia lääkkeet kuukaudeksi keskikokoiselle koiralle (suurinpiirtein)?

Hänellä ei itsellään ole nettiä, siksi kyselen ja itselläni ei ole epilepsiasta kokemusta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu