Olen tässä lukenut eri mielipiteitä rakentamisen hinnoittelusta. Olemme kahden timpurin oy ja pääasiakkaana on ollut suuret rakennusliikkeet etelä.suomessa. Tuntivelotus on ollut 40€ sis.alv ja palkkaa nostamme 2000-2500€ brutto kuussa. Enempää ei voi vaikka teemme 170h/kk. Loput mitä tienaamme menee VEROIHIN VAKUUTUKSIIN YM. KULUIHIN. Miten joku voi sanoa että rakentajat ovat kalliita. Tietokoneeni meni parikuukautta sitten huoltoon paikalliseen korjaamoon siellä tuntivelotus oli 75€. Onko se hienoa että osaa korjata näitä aparaatteja sisällä lämpösessä rillit huurussa ja nostaa siitä hävytöntä palkkaa.
rakentamisen hinnoittelua
peter
2948
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
jostain syystä voisi rakennuttaa kenellä tahansa, kunhan on halpaa. Ja tietysti jälken pitää olla ensiluokkaista. Silläkään ei ole niin väliä jos tietokone ei edes toimi kunnolla korjauksen jälkeen, se on ollut hintansa väärtti - hulluja nämä suomalaiset.
OLET OIKEASSA. ARVAAPPA MIHIN TÄMÄ PERUSTUU. SIIHEN ETTÄ JOKAINEN TAVALLINEN PULLIAINEN KUVITTELEE OSAAVANSA NÄMÄ HOMMAT MITEN VAAN.
MEINATAAN ETTÄ NYT TULI HYVÄ JA HALVALLA, MUTTA KUN EI TAJUTA JA ONGELMAT TULEVAT ESIIN VASTA VUOSIEN PÄÄSTÄ.