kone ylikuumenee lähes koko ajan ja siitä syystä boottaa itsensä,tämäkin viesti piti kirjoittaa monta kertaa koska kone sammui koko ajan. Tietokone on kesällä ostettu ja merkki ja malli on fujitsu siemens scaleo p. olen katsonut koneen lämpöjä Everestillä (jos ne nyt paikkansa pitävät) tällä hetkellä on 61 prosessia päällä ja lämmöt ovat:
Ominaisuus Arvo
Emolevy 39 °C (102 °F)
Ominaisuus Arvo
Aux 49 °C (120 °F)
Ominaisuus Arvo
SAMSUNG SP1614C 38 °C (97 °F)
Ominaisuus Arvo
Emolevy 39 °C (102 °F)
Ominaisuus Arvo
Aux 49 °C (120 °F)
Ominaisuus Arvo
SAMSUNG SP1614C 38 °C (97 °F)
Vastaukset 3
Vanhimmat
lämmöillä vielä kone kaadu, mutta tolkuton määrä prosesseja käynnissä.
Taitaa koneellas olla spy- ja ad awarea yli oman tarpeen.
Siivoushommia suosittelen.
Mistä päättelit että kuumeneminen aiheuttaa koneen kaatumisen? Nuo mainitsemasi lämmöt ovat aivan normaaleja.
66 prosessia on aivan hurja määrä, normaali lienee jotakin 20 ja 30 välillä.
Koneessa on aivan tolkuton määrä jotakin ylimääräistä, onko se sitten spywarea, viruksia vaiko itse asennettuja ohjelmia, jää arvoitukseksi.
Fujitsu/Siemens scaleo 160G-512ramm,noin pari vuotta ollut käytössä.Oli sama ongelma.Huollossa löysivät koneesta Troijan hevosen ja hitonmoisen määrän pölyä.Taitaa olla samanlainen "pölynimuri"kuin tv-n kuvaruutu,ei auta vaikka imuroi huoneen monta kertaa viikossa.Kone puhdistettiin imuroimalla pölyt pois ja Troijalainen nitistettiin.Neuvoivat hankkimaan lisä tuulettimen,ja puhdistaan vähintään kerran vuodessa.Lämpö oli noussut lähes 70.n asteeseen.Pieni kuulalaakeroitu puhallin koneen takalevyssä alhaalla imee nyt viileää lattia tason ilmaa sisään,ja tulee ulos yläritilästä huomattavasti viileämpänä kuin ennen,sen huomaa käsin kokeilemallakin.