Onko vanhoille valokuville haittaa siitä,että niitä kopiosi omalla tulostimella?
Siis nyt puhun 1890-1940 otetuista kuvista, osa pahvikuvia, osa tavallisia.. kun ainakin auringonvalo ei ole niille hyväksi eikä sormenjäljet..niin miten on tulostuksen laita..siinähän on kai joku valo=)
Kertokaaa ja kommentoikaa=D kiitos=))
Vanhat valokuvat
4
1890
Vastaukset 4
- rauhassa
Auringonvalon suurin ongelma on todella iso valoteho ja valon sisältämä runsas uv-säteily. Tämä on hyvä keino kuvien haalistamiseen. Skannatessa valoteho on melkoisen pieni ja kestoltaan hetkellinen eikä siinä ole nimeksikään uv-säteilyä (muuten siitä kyllä varoitettaisiin).
- masa
Minä skannasin 1940 -luvun alussa otettuja
valokuvia, enkä ole niissä huomannu mitään muutoksia.
On varmaan auringon valo aivan erilaista, kuin
skannerin valo ja sekin on vaan hetkellistä. - ruuti-ukko1
Siitä vaan skannaan ja tulostamaan.1900 luvun alkupuolelta olevia kuvia olen tulostanut melko määrän,eivät ole "kärsineet". Kovin paljon ei voi suurentaa ,tulee"suttuisia",ei ollut silloin pikseleitä paljoa.
- esi-isät
=) kiitosta vihjeistä.
Sitä vaan jäin miettimään, että eihän ne muutokset näy heti, vaan esimerkiksi alkavat haalistumaan pikkuhiljaa esimerkiksi 50 vuoden aikana. Osa noista kun on erittäin hyväkuntoisia ikäisikseen, mutta seinälle ei raaski laittaa alkuperäisiä, kun on tuo nahkakantinen suuri ja painava valokuva-albumi vielä tallella=D
Toisaalta, voihan ne luonnostaankin haalistua johan 100 vuottakin on pitkä aika, ja siihen kun päälle vielä lisää ikää,niin voihan se olla ihan luonnollinen tapahtumakin..Onkohan joku käynyt missään luennolla tms. koskien Vanhojen valokuvien hoitoa? ainakin joskus olen nähnyt että kansanopistoissa on ollut sellasia kursseja, missä on tutustuttu valokuviian ja kerrottu säilytyksestä jne..?
mä olen niin yltiö varovainen noiden kuvien kanssa=) Onhan ne kuitenkin sukulaisia, esi-isiä=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2271955
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601154- 20985
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125686- 38659
Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤223655Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa201587- 38418
- 50418
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42412