Vanhat valokuvat

Onko vanhoille valokuville haittaa siitä,että niitä kopiosi omalla tulostimella?
Siis nyt puhun 1890-1940 otetuista kuvista, osa pahvikuvia, osa tavallisia.. kun ainakin auringonvalo ei ole niille hyväksi eikä sormenjäljet..niin miten on tulostuksen laita..siinähän on kai joku valo=)
Kertokaaa ja kommentoikaa=D kiitos=))
41890
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Auringonvalon suurin ongelma on todella iso valoteho ja valon sisältämä runsas uv-säteily. Tämä on hyvä keino kuvien haalistamiseen. Skannatessa valoteho on melkoisen pieni ja kestoltaan hetkellinen eikä siinä ole nimeksikään uv-säteilyä (muuten siitä kyllä varoitettaisiin).

Äänestä

Minä skannasin 1940 -luvun alussa otettuja
valokuvia, enkä ole niissä huomannu mitään muutoksia.

On varmaan auringon valo aivan erilaista, kuin
skannerin valo ja sekin on vaan hetkellistä.

Äänestä

Siitä vaan skannaan ja tulostamaan.1900 luvun alkupuolelta olevia kuvia olen tulostanut melko määrän,eivät ole "kärsineet". Kovin paljon ei voi suurentaa ,tulee"suttuisia",ei ollut silloin pikseleitä paljoa.

Äänestä
  • =) kiitosta vihjeistä.

    Sitä vaan jäin miettimään, että eihän ne muutokset näy heti, vaan esimerkiksi alkavat haalistumaan pikkuhiljaa esimerkiksi 50 vuoden aikana. Osa noista kun on erittäin hyväkuntoisia ikäisikseen, mutta seinälle ei raaski laittaa alkuperäisiä, kun on tuo nahkakantinen suuri ja painava valokuva-albumi vielä tallella=D

    Toisaalta, voihan ne luonnostaankin haalistua johan 100 vuottakin on pitkä aika, ja siihen kun päälle vielä lisää ikää,niin voihan se olla ihan luonnollinen tapahtumakin..Onkohan joku käynyt missään luennolla tms. koskien Vanhojen valokuvien hoitoa? ainakin joskus olen nähnyt että kansanopistoissa on ollut sellasia kursseja, missä on tutustuttu valokuviian ja kerrottu säilytyksestä jne..?

    mä olen niin yltiö varovainen noiden kuvien kanssa=) Onhan ne kuitenkin sukulaisia, esi-isiä=)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kopiointi? kirjoitti:

Onko vanhoille valokuville haittaa siitä,että niitä kopiosi omalla tulostimella?
Siis nyt puhun 1890-1940 otetuista kuvista, osa pahvikuvia, osa tavallisia.. kun ainakin auringonvalo ei ole niille hyväksi eikä sormenjäljet..niin miten on tulostuksen laita..siinähän on kai joku valo=)
Kertokaaa ja kommentoikaa=D kiitos=))

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu