Adoptio on ihan mitä jos-asteella vielä, siksi kaipaankin lisätietoa, mm. siitä, että jos ikäraja Kiinassa on 30v, koskeeko se kumpaakin puolisoa (meillä 2v ikäeroa ja mies täyttää ensin 30) Entä nuo kustannukset? Mitä ne tulevat suunnilleen olemaan?
Olemme harkinneet sijaisvanhemmiksikin ryhtymistä, mutta tämäkin kiinnostaa kovin.
Meillä on jo 2 biolasta ja kolmas pieni tyttö olisi unelma :)
Olemme harkinneet sijaisvanhemmiksikin ryhtymistä, mutta tämäkin kiinnostaa kovin.
Meillä on jo 2 biolasta ja kolmas pieni tyttö olisi unelma :)
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eräät tuttavani adoptoivat Kiinasta juuri 1 ja 1/2-vuotiaan tytön. He ovat nelikymppisiä tai ainakin melkein ja heillä on 10-vuotias biologinen lapsi. Miksi ryhtyisitte adoptoimaan, kun nuorina ihmisinä voisitte vielä saada omiakin lapsia?
Alaikäraja Kiinassa on 30 vuotta.
Yläikäraja taisi olla se korkeintaan 45 vuotta lapsen ja vanhemman välillä. Siitä en kyllä ole ihan varma.
Neuvonnan kuitenkin voi aloittaa ennen kuin täyttää 30 vuotta.
Kustannukset on suunnilleen 6000-7000 euroa. siis mitä itselle jää maksettavaksi.
että mielestäni minun ei tarvitse kenellekään täällä perustella miksi haluan adoptiolapsen ja/tai biologisen lapsen.
Kiitos muille asiallisista vastauksista!
Sorry!
Mutta ei meille välttämättä. Sen tähden, koska kuulustelut ovat kovat, olisi hyvä jos itse tiedostaisit syyt adoptoimishalukkuuteesi.
Ei millään pahalla, mutta täällä joiltain adoptiota haikailevilta näyttää unohtuneen se, ettei lapsi ole mikään lelu.
Jospa nyt vihdoin lakattaisiin levittämästä urbaanihuhuja 'kovista kuulusteluista' adoptioneuvonnassa. Adoptioneuvonta on asiallista keskustelua, ei mitään kolmannen asteen kuulustelua.
kaikista mahdollisista yksityisasioista. On tietysti makuasia, mitä kukin pitää kovana kuulusteluna. En ole itse adoptoinut, mutta ystävistäni ja tuttavistani moni on.
Olen itse adoptoinut kaksi kertaa ja tunnen useita kymmeniä muita adoptioperheitä.
Adoptioneuvonta ei ole mitään poliisikuulustelua vaan asiallista, ja yleensä ihan antoisaa, ajattelun aihettava antavaa keskustelua perhe- ja parisuhteesta, kasvatusperiaatteista, adoptioon liittyvistä asioista yms.
Adoptioneuvonnan perusteella perheestä tehdään ns. kotiselvitysdokumentti joka toimii mm. perheen esittelydokumenttina kohdemaahan päin.
Kummankin pitää olla 30v. Lisätietoja Interpedian tai Pelastakaa Lapset Ry:n sivuilta.
Kannattaa käydä tutustumassa http://www.ampiaisakka.com
en vain käsitä MIXin päällekäyntiä.
kai minä nyt tiedän, ettei lapsi ole lelu, itselläni on jo kaksi lasta. Ja alustavasti kyselen asioista täällä... Ja edelleen painotan, ettei minun tarvitse Sinulle Mix mitään perustella, sen teen sitten jos ja kun adoptioprosessiin ryhdyn, niin adoptiosta vastaaville ihmisille, en täällä uteleville.
Huh.