olikaan se uusi planeetta joka vasta löytyi?
Mikäpäs
imaami ali en
6857
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
OGLE-2005-BLG-390Lb,28 000 valovuoden päässä kiertää punaista kääpiö tähteä.
Planeetta on "hieman" kylmä -200 astetta pakkasta...
http://www.avaruusmgz.info/vol14/tammikuu/eksoplaneetta.html
Massaltaan vain noin viisinkertainen maahan verrattuna.
Eli hankalaa on elinkelpoisten planeettojen havainnointi, kun ei Marssinkaan mahdollisesta elämästä ole minkäänlaista tietoa, vaikka on naapuriplaneetta:
Dr Nicholas Rattenbury, from Jodrell Bank Observatory in Cheshire, a member of the MOA microlensing collaboration, points out: "We could take this research forward by building a network of bigger telescopes around the world to make us more efficient at detecting these Earth-like planets."
If planets are found with conditions similar to our own planet, then the next step would be to begin the search for life, but this might not prove easy.
"To prove there is life on a far-off planet would be difficult," Dr Dominik told the BBC News website.
"How can we prove there is life on a distant planet when we have problems seeing if there is life on Mars?"
onko tarkoitus vähätellä näitä uusia löydöksiä, siihen malliin että niissä ei olisi elämää laisinkaan ? Pessimistinen suhtautuminen havaintoihin selvästi havaittavissa kirjoittajalla.
ei, vaan tuoda esiin se tosiseikka, että maasta käsin ei muiden planeettojen mahdollista elämää pysty tutkimaan tai havainnoimaan. Marskin edelleen tutkimatta.
http://www.theadvertiser.news.com.au/common/story_page/0,5936,18082276^1702,00.html
http://www.sci.qut.edu.au/profiles/hughes/