Pari päivää oon yrittäny asentaa ubuntu 5.10:a tyhjään koneeseen. Aina jossain kohtaa homma pysähtyy, milloin missäkin, viimeistään "Asennetaan peruuskokonpano"-kohdassa.
Tarkistin md5-summankin iso-tiedostosta, oikein oli. Lisäksi poltin uuden install-rompunkin ja tarkistin senkin. Ei vaan toimi.
Koneessa on 366 prossa, 192 Mt keskusmuistia ja 40Gt:n kiintolevy. Pitäs toimia?
Tarkistin md5-summankin iso-tiedostosta, oikein oli. Lisäksi poltin uuden install-rompunkin ja tarkistin senkin. Ei vaan toimi.
Koneessa on 366 prossa, 192 Mt keskusmuistia ja 40Gt:n kiintolevy. Pitäs toimia?
Vastaukset 12
Vanhimmat
"Aina jossain kohtaa homma pysähtyy, milloin missäkin, viimeistään "Asennetaan peruuskokonpano"-kohdassa. "
Kokeilepa, mitä löytyy asennuksen alussa funktionäppäinten takaa.
Ubuntuissa tuo vika on aika yleinen. Jos ei lähde asentumaan niin kannattaa kokeilla vaikka Windows 2000 asentaa siihen.
"Ubuntuissa tuo vika on aika yleinen. "
No, johan taas tuli "asiantuntevaa" kommenttia. Sopivilla käynnistysparametreilla, joita on tarjolla aika joukko, saa kyllä asennuksen hoidettua, jos kone on ylipäätään ehjä.
Lisäksi erityisenä mahdollisuutena on käpistellä koneen biossia hieman vähemmän viriteltyyn asuun. Kun asennus on suoritettu, voi noita bios-asetuksia viilailla taas kohtuullisesti.
Ubuntu on Debian-pohjainen ja tuo sama ohje siltä osin koskee myös Debianin asentamista. Vastaavaan voi törmätä asennettaessa muitakin Linux-jakeluja.
Kone on kyllä ehjä, Win98 toimii siinä ihan hyvin.. Biosista en muuttanu kun boottijärjestyksen cd:ltä boottavaksi. Mitähän nuo sopivat käynnistysparametrit suomeksi tarkottaa?
http://www.ubuntu-fi.org/Wiki/Asennusopas
Tuolta katselin asennusojeita, mutta kun tulee ihan eri näköisiä ikkunoita näkyviin ja aina asennus keskeytyy. Ihan p*rseestä koko ubuntu ;P
Esim. viallinen muistipiiri saattaa aiheuttaa kuvailemaasi jämähtelyä.
Windowsissa tätä on vaikea havaita, koska se kaatuilee muutenkin.
"Tuolta katselin asennusojeita, mutta kun tulee ihan eri näköisiä ikkunoita näkyviin ja aina asennus keskeytyy."
Kaipa saat edes tuon kuva 1:n näkyviin?
Siinä mainitaan, että painammalla Funtionäppäin F1:tä voi laittaa lisäoptiota kernelille.
Jos et saa kuvaa 1 näkyviin, on asennusmediasi todennäköisesti viallinen - ja ehkä CD-näköistiedosto väärin poltettu.
(Knoppix n. 700Mt näköislevyn poltin virheellisesti 650Mt:n aihiolle - ei kummemmin käynnistynyt - käytettäväksi asti. Debian/Ubuntu kuitenkin taitavat mahtua 650Mt:n aihiolle, joten tuosta tuskin on kiinni).
"Biosista en muuttanu kun boottijärjestyksen cd:ltä boottavaksi."
Omasta kokemuksestani: vaihdoin emonlevyn, eikä mikään kovalevyille asennettu tai Debian-pohjainen LiveCD-jakelu käynnistynyt (Debian, SuomiKnoppix, Nordicknoppix, DamnSmalllinux, Mepis, Ubuntu). Muutamat muihin jakeluihin perustuvat Linuxit kyllä toimivat tuolloinkin.
Koneen bios oli "viritelty" äärimmilleen. Hieman höllentäen bios-asetuksia, toimivat kaikki Debian-pohjaiset jakelut moitteetta. Kysymys ei kuitenkaan ollut varsinaisesta ylikellotuksesta.
Onko tosiaan noita (k)ubuntun asennus-CD:itä vain yksi kappale? Pitääkö siinä asennuksessa sitten netistä hakea paketteja vai miten se menee? Ajattelin vaan kun Susessa oli 5 jopa cd:tä. Ostettiin uusi tietokone johon nyt pitäisi käyttis asentaa ja kubuntua vähän olen miettinyt josko sen laittaisin.
"Pitääkö siinä asennuksessa sitten netistä hakea paketteja vai miten se menee?"
Jo yhdeltä CD:ltä saa täysin toimivan Linux-jakelun. Näin myös Ubuntu/Kubuntu/Edubuntu/Xubuntu ja monet muut.
Nettiyhteyttä ei tarvita asennettaessa.
Monet muut jakelut kuten mainitsemasi SuSE taas tarjoaa jo asennuslevyillään kaiken mahdollisen palvelinohjelmistoista lähtien.
Ubuntu/Kubuntua voi sitten laajentaa tarpeitaan vastaavaksi suoraa netistä (apt-get), mutta jo tuossa asennuksessa on useimmille tarvittavat perussoftat.
Ubuntun, Kubuntun ja Xubuntun ero piilee vain käytettävässä työpöytäympäristössä, Gnome vs. KDE vs. XFCE4.
Juu hyvältä vaikuttaa, ei turhaa kakkaa asennu vaikka toisaalta onhan tuossa uudessa koneessa levytilaa mutta mukava pitää asiat yksinkertaisina. SuSEssa muuten olen kyllä paljonkin tarvinnut kaikkia CD:itä ykkösestä vitoseen.
Tuota Kubuntua nimenomaan aattelin kun olen tällä SuSElla tottunut KDE:hen. Saas nähdä josko jaksaisin jo tänään illalla aloittaa asennuksen...
Kiitokset vastauksesta.
... mutta on tekstipohjainen käyttöliittymä. Ilmoitteli kyllä välillä, ettei kaikki mennyt ihan oikein. Login toimii, mutta sitten tulee näyttöön teksti [käyttäjätunnus]@[käyttäjätunnus]:~$
Mitähän tuohon pitäs kirjottaa?
"[käyttäjätunnus]@[käyttäjätunnus]:~$
Mitähän tuohon pitäs kirjottaa?"
Ei muutakuin komentoja ;)
Asensitko server-asennuksena vai työpöytä?
Jos työpöytä, mitään X ja Gnome konfiguroida käyttöön. Tämän olisi pitänyt tapahtua ihan automaattisesti, mutta jokin tökki (todennäköisesti näytönohjain?).
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
Valitse näytönohjaimeksi aluksi vesa...
Ota selvää näyttöllesi sopivat arvot - näytön manuaalista olisi hyötyä.
Jos asensit server-asennuksena, ja haluat hieman graafista ilmettä työpöydälle, komenna
apt-get install ubuntu-desktop
Tällöin asennetaan lähes Giga graafiikkaa koneelle.
Mutta lueskelepa palstalla jo monasti tarjottu UbuntuGuide suomeksi tai enklanniksi. Myös 'Windowssista Linuxiin ABC' on hyödyllistä luettavaa tampioille.
"Mitähän tuohon pitäs kirjottaa?"
$startx