Hei! Mitä mieltä tai onko tietoa, jos vuokrasopimuksessa kielletään tupakointi, niin onko oikein pössytellä parvekkeella säännöllisesti?!? Toiseksi olisi kiva kuulla minkälaisista asioista ihmiset ovat saaneet varoituksia?!? Minun tuttuni saivat varoituksen, kun puistelivat yhden kerran mattoja parvekkeella...
Pari kysymystä =)
Kaikille!
91078
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sain varoituksen kun menin alastomana rappuun ja soitin jokaisen asukkaan ovikelloa,ja kysyin pääseekö suihkuun tai ammeeseen.Kukaan ei päästänyt sisään,vaan pian tuli joku kirje missä uhkailtiin pahoinpitelyllä.Sitten keräsivät nimiä häätöpaperiin,kuitenkin sain vain varoituksen.
meidän rapussa tyyppi rämpytti sähkökitaraa ja paukutteli rumpuja yleensä joko aamulla ennen kouluun lähtöä tai sitten illalla juuri silloin kun olisi saanut rentoutua rauhassa television ääressä, viikonloppuisin myös päiväsaikaan. Eipä kauan pauketta kuulunut kun marssin isännöitsijän juttusille. Ilmeisesti eka varoitus riitti.
onkohan kaikki soittimet kerrostaloasunnossa niin sanotusti samalla lähtöviivalla? Ei pianonsoitosta vaan varoituksia anneta jos ei sitten hiljaisuuden aikana soittele.
ei kerrostaloasuntoon kuulu rummut, eikä sähkökitara vahvistimineen. Onhan se paljon isompiäänisempää kuin pianon pimputtelu. Isännöitsijän toimistossa virkailija ensimmäiseksi mainitsikin pianon pimputuksesta, jotta kuuluuhan sitäkin, eikä sitä kielletä jne., mutta sanoohan nyt terve järkikin, että rummuista ja sähkökitarasta lähtee paljon kovempi ääni, ei kerrostaloasunto ole treenikämpäksi tarkoitettu, eikä varsinkaan aamulla klo 7 ennen kouluun menoa.
sanoa, sen osaa varmasti joku asiantuntija kertoa minkä kokoinen vahvistin esimerkiksi vastaa pianon soitosta aiheutuvaa äänenvoimakkuutta. Veikkaisin, että siinäkin saa olla jo kohtuullisesti ääntä. Rummut sitten taas on oma asiansa, mutta toisaalta jos pianomusiikkia saa kerrostalossa soittaa mikä rajaa rumpujen soiton ulkopuolelle? Ei sille taida todellisia järkiperusteita olla. Kokemuksesta voin sanoa, että pianon ääni ei ole sellainen joka vaan kuuluu vaan se todellakin KUULUU usean asunnon päähän. Ongelma on kyllä se, että juuri tämä pianonsoitto tuntuu pääsevän kuin koira veräjästä vaikka se kuinka kovaäänistä olisikin. Joku raja pitäisi vetää sen mukaan minkälaisia desibelejä kukin möykkä aiheuttaa eikä ajatella sitä kuinka korkeakulttuurinen kukin soitin on. Pianonsoittoa en missään tapauksessa ole kerrostaloista kokonaan kieltämässä, mutta hieman selvemmät ohjeet saisi olla, ettei tarvitsisi olla kerrostalopianistien oman myötämielisyyden varassa ja nauttia ennen iltakymmentä kotirauhasta sen verran kuin he vain suovat antaa.
"Mitä mieltä tai onko tietoa, jos vuokrasopimuksessa kielletään tupakointi, niin onko oikein pössytellä parvekkeella säännöllisesti"
Aika kinkki tilanne muuten, parveketta ei lasketa asuinpinta-alaan ja toisaalta se kumminkin kuuluu kotirauhan piiriin. Tietysti se riippuu siitä miten tuo tupakointi siinä kielletään. Jos taloyhtiö on taas kieltänyt parveketupakoinnin ja olet vuokralla niin siloin tuota on ainakin noudatettava.
lisää mutuja..
Kyllä voi pössytellä. Mikäänhän sitä ei estä.
...ja kertaalleen ne säännöt luettuna läpi. Kyllä isännöitsijä tietää, jos asia vaivaa sinua. Kuulostaa kyllä aika hurjalta jos et saisi polttaa vaikka keuhkosi pihalle.
taho, jolta kannattaa asiaa kysyä on varmasti oma vuokranantaja tai sitten isännöitsijä. Meillä on myös vuokrasopimuksessa tupakointikielto, joka koskee sisätiloja. Enpä siis usko ongelmaa sinullakaan olevan. Ei taida olla taloyhtiöiden järjestyssäännöissäkään kiellettynä tupakointi parvekkeella toisin kuin mattojen puisteleminen.