Äänet pätkii Skypessä???

Käyttis xp pro. Kone ihan uus. Nettikamera pelittää hyvin, mutta äänet pätkii. Onko joku asetus pielessä? Onko muilla ollut samoja ongelmia?
61849
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Normaalia.

Verkko voi olla ylikuormitettu ja silloin esiinty pätkimistä, tai vielä hauskempi akuankkailmiö.

Resurssipula. Koneella siis sählätään muutakin kuin puhutaan.

Äänestä
  • ...yhäkin pätkyy. Soittelin Tartoon ja kaveri sanoi, että kuuluu hyvin sinne, mutta täällä "nykii" äänet. Hain uuden päivityksen, enkä vielä ole kokeillut puhelua muille. Ehkä tämä tästä. Kiitos. Jos muilla on ollut samoja ongelmia, niin, lukisin niistä mielelläni ja tietysti ratkaisuonnistumisista. Ehkä joku muukin :o)

    Äänestä

  • Tuo Akuankkailmiö. Palautteena tuli, että "puhutko jostain kellarista?"

    Äänestä

  • Hanniball2 kirjoitti:

    ...yhäkin pätkyy. Soittelin Tartoon ja kaveri sanoi, että kuuluu hyvin sinne, mutta täällä "nykii" äänet. Hain uuden päivityksen, enkä vielä ole kokeillut puhelua muille. Ehkä tämä tästä. Kiitos. Jos muilla on ollut samoja ongelmia, niin, lukisin niistä mielelläni ja tietysti ratkaisuonnistumisista. Ehkä joku muukin :o)

    >>Hain uuden päivityksen, enkä vielä ole kokeillut puhelua muille.
    Asetukset.. -> Äänilaitteet -> Tee koesoitto Skypen vastaajalle)

    Äänestä

  • Hanniball2 kirjoitti:

    Tuo Akuankkailmiö. Palautteena tuli, että "puhutko jostain kellarista?"

    Kyllä noita häiriöitä esiintyy.
    Esim, eilen rupasi vartapuoli lataamaan jotakin netistä ja äänet venyivät.
    Lopuksi kaikki oli kuin hidastempoista musiikkia.
    Piu pau ou ui hai nou ja niin edelleen.

    Vaikea sanoa missä vika kulloinkin piilee.
    Se on yhtä todennäköisesti naapurilla kuin sinulla.

    Äänestä

  • Sköpöttelijä kirjoitti:

    >>Hain uuden päivityksen, enkä vielä ole kokeillut puhelua muille.
    Asetukset.. -> Äänilaitteet -> Tee koesoitto Skypen vastaajalle)

    kokeilen. Töihin homma onnistui kuitenkin päivityksen jälkeen jo hyvin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hanniball2 kirjoitti:

Käyttis xp pro. Kone ihan uus. Nettikamera pelittää hyvin, mutta äänet pätkii. Onko joku asetus pielessä? Onko muilla ollut samoja ongelmia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu