LG vai PHILIPS?

Auttakee joku sinkkutyttöä, ja vieläpä blondia: Kotiteatteria pitäis hommata, kahden vaiheilla, Philips Hts5700(499€net anttila) vaiko LG SW-751TAkotiteatteri (699€ hobby hall). Onko kokemuksia kenelläkään?
137226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Mikä tahansa, tässä tapauksessa siis LG, mutta ei missään tapauksessa Philips.
Philips osaa tehdä vain partakoneita ja vatkaimia.
Viihde-elektroniikassa Philips on kolmekymmentä vuotta jäljessä muita.

Äänestä
  • Philips kuitenkin kehitti CD:n. Mutta siitä onkin aikaa yli kolmekymmentä vuotta.

    Äänestä

  • oli uutta kirjoitti:

    Philips kuitenkin kehitti CD:n. Mutta siitä onkin aikaa yli kolmekymmentä vuotta.

    Ei myöskään LG!!! Ne on kyllä niin susia ja korjaukset kestää kauan. Itse sain uuden tilalle 5 korjauskerran jälkeen ja kaveri 4 kerran jälkeen, aina sama vika. Katsele siis jotain muuta merkkiä.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Ei myöskään LG!!! Ne on kyllä niin susia ja korjaukset kestää kauan. Itse sain uuden tilalle 5 korjauskerran jälkeen ja kaveri 4 kerran jälkeen, aina sama vika. Katsele siis jotain muuta merkkiä.

    Jo seitsenkymmenluvulla kiroilin Goldstarin kasettiratioo ja päätin ,että ikinä en moisen lafkan romuja ostele.

    Samaten philipsin vehkeet toiminnoiltaan ja kestävyydeltään lelusarjaa.

    Avoid them.

    Äänestä

Ennen tuollaisen laitteen ostoa miettisin hiukan käyttötarkoitusta, onko tavoitteena ainoastaan saada monikanavaista ääntä leffoille vai kuunnella jopa musiikkiakin? Onko joskus tarvetta liittää muita laitteita (digiboksi, tietokone ym.)?
noiden halpasarjojen välille tuskin hirveitä eroja saat, liitännät suunnilleen samanlaisia, äänen- ja kuvanlaatu sieltä ja syvältä, laatu saattaa olla ihan mitä vain. voi kestää vuosia tai viikon.
Myös tila missä laitetta käytät vaikuttaa asiaan, suureen huoneeseen noista halpalaitteista ei ole, ei vaikka mitä tekisi.
Monesti saat huomattavasti paremman tuloksen hankkimalla erillislaitteet.
Vahvistin (yamaha rx-v357, pioneer vsx-415 tms) uutena tai käytettynä, n. 200€.
DVD joku halpa, varmaan löytyy muutamalla kympillä jostakin.
Jäljelle jää siis vielä n 450€ jolla saat jo 5 kohtuullisen hyvää kaiutinta ja usko pois, äänen laatu on ihan eri luokkaa kuin pikkuruisilla purkeilla ja ns. subbarilla.
Mut tosiaan, mieti ensin vähän mitä haluat ja kysele sitten lisää =)

Äänestä

Noista vaihtoehdoista ehdottomasti LG. toi kyseinen LG on oikein hyvä laite ja ajaa varmasti asiansa. Mutta älä nyt ihmeessä mistään Hobby Hallista mitään tilaa vaan kävele lähimpää kodinkone liikkeeseen (Tekniset,Expert) ja kerro mitä haluut ja siitä sitten eteenpäin, toi hinta muuten on aika korkee tosta LG:stä

Äänestä
  • Tästä kotiteatterista tuli tarjous 560€, muistaakseni. Kiitokset vastauksista. Täytyypä lähteä kaupoista katsomaan...

    Äänestä

Nämä automaattivastaajat eivät tiedä mitään. Heille kaikki pitää olla Hi-Fiä...tuskin tietävät edes mitä se tarkoittaa....

Tuo Philipsin laite sisältää erittäin hyvän TALLENTAVAN DVD-soittimen, joka alkaa olemaan lähes pakollinen, jos aikoo tallentaa TV-ohjelmia myöhemmin katsottavaksi.

Noista kahdesta Phillips on aivan hyvä vaihtoehto tavalliselle "maija ja matti meikäläiselle". Hinta kohdallaan, laatu (ainakin oma) kohdallaan ja kajaritkin ihan riittävät.

Ko. laitteen saa myös Kodin 1:stä ja taitaa olla myynnissä ihan tavallisissakin Anttiloissa, postimyynnistä saa tietenkin osamaksulla, jos haluaa.

Äänestä
  • Mikä hobby hallista ostamisessa on vikana? Niissä on sentää palautusoikeus mitä ei yleensä kodinkone liikkeissä ole.. Näin voi rauhassa kotona testata laitetta ja miettiä onko se sopiva. Usein myös hinta on kohdallaan

    Äänestä

  • nimetön kirjoitti:

    Mikä hobby hallista ostamisessa on vikana? Niissä on sentää palautusoikeus mitä ei yleensä kodinkone liikkeissä ole.. Näin voi rauhassa kotona testata laitetta ja miettiä onko se sopiva. Usein myös hinta on kohdallaan

    On mukava, kun voi esim. pleikkaria pelata yötä päivää 2 viikkoa ja sit lähettää takas...

    Äänestä

Aivan. sehän riippuu kovastikkin käyttötarkoituksesta. mutta se mitä hi-fiin tulee niin tuskin saat 600€ kovinkaan kummoista hi-fiä kotiisi. nimittäin ku aletaan laatua hakemaan niin saat maksaa pelkästä vahvistimesta sen 500€ jos riittääkään. aktiivi bassot nousee useisiin satasiin saatika sitten hyvät kaiuttimet.
mutta. kun ei hi-fistejä olla niin minä ainakin eilen tilata pamautin itselleni tuon philipsin kotiteatteripaketin =)
toki LG:kin varmasti on hyvä ja toimii moitteettomasti. mutta niillä katsomisilla ja käyttämisillä mitä uskon sinullakin olevan niin luulen philipsin riittävän vallan mainiosti. miksi maksaa 200€ enemmän jos huomattavaa eroa et kuitenkaan tulis huomaamaan?

Äänestä

toi philips on kyllä varmaan ihan hyvä ja jos haluat rahaa säästää mutta jos haluat tyyliä niin mä ottaisin lg

Äänestä

on ollu jo jonki aikaa 399 anttilassa?
Joo ite kääntyisin tohon ja ehkä tos vuodenvaihteessa hankinki jos ei sit jouluksi,
asiat jotka vaikuttivat tähn on dv liitin ja polttava dvd, saa perhekokoelman kätevästi digivideokamerasta dvd:lle, vaik kyl onnistuis pc:llä pinnacle studiota käyttäen mutta näin helpompi, ja varmasti äänenlaatuki on ihan kohdillaan.. ja hinta ..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ladybug kirjoitti:

Auttakee joku sinkkutyttöä, ja vieläpä blondia: Kotiteatteria pitäis hommata, kahden vaiheilla, Philips Hts5700(499€net anttila) vaiko LG SW-751TAkotiteatteri (699€ hobby hall). Onko kokemuksia kenelläkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu