Tosi tarina: Laulu käsissä

Kivikuuro

Katoitteko tänään TV1:ssä ohjelman Tosi tarina, jossa kerrottiin lahtelaisesta kuuroutuneesta Raijasta. Hän johtaa viittomakuoroa, joka on esiintynyt yli 10-vuotta.
Hieno ja positiivinen ohjelma.

4

766

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piuku

      Hän sai osittain kuulokykynsä takaisin sisäkorvaan istutetun implantin avulla. Kuulon menetyksen myötä myös musiikki katosi hänen elämästään, mutta sen takaisinsaamisesta tuli unelmien ja tahdon asia. Nyt hän voi nauttia musiikista ja ilmaista itseään myös viittomalla :)

    • itsekin huonokuuloinen

      Todellakin upeaa katseltavaa!Ja hienoa,että musiikkia voi myös ilmaista viittomalla.

      Viittomakuoroa on aina kaunista katsoa,miten kaikki viittovat yhtaikaa ikäänkuin leijuen..:)

    • Viittomakieli tuo lauluihin lisää tunnetta ja elävyyttä. Ainahan eleet tuo lauluun tunnetta, mutta kun kädet tulevat mukaan järjestelmällisesti viittomakielen kautta, niin johan alkaa päästä laulun sisään. Olen osannut viittoa vain yhden pidemmän laulun, mutta sekin on jo päässyt unohtumaan.

    • perhonen

      missasin ton ohjelman...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      166
      1815
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      154
      1330
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      221
      975
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      887
    5. 55
      806
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      757
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      755
    8. 89
      721
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      667
    10. Martinan alamäki jatkuu

      Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      623
    Aihe