Mites jos on menny palkasta 1/3 ulosottoon! niin voikos sitä enää sopia et menis esim 100e kuukaudessa, kun ois muutto eessä ja tarttis 2 kuukauden vuokratakuunki maksaa! mistäs saa apua? soskusta? kiitos niille jotka jaksaa vastata :)
Apua!!!
Kiitos vastauksesta
2575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ulosottajallasi eli velkojallasi saattaa olla sama tilanne. Eikös hän ole tässä heikommassa asemassa.
Ulosottolaki kertoo asiasta näin:
6 a § (18.5.1975/394)
Milloin velallisen maksukyky on sairauden, työttömyyden tai muun erityisen syyn takia olennaisesti vähentynyt, saadaan ulosmittaamatta jätettävä palkan osa määrätä toistaiseksi tai määrättynä aikana maksettavien palkkaerien osalta suuremmaksi kuin mitä 6 §:n säännösten mukaan on jätettävä ulosmittaamatta. Määräyksen perusteesta on tehtävä merkintä ulosmittauspöytäkirjaan tai tällaisen määräyksen antamiseksi erikseen pidettävässä toimituksessa laadittavaan pöytäkirjaan. Jos määräys on annettu toistaiseksi, on sen perusteena olevan erityisen syyn muuttuminen tai lakkaaminen todettava erillisessä toimituksessa ja samalla uudelleen määrättävä ulosmittaamatta jätettävän palkan osan suuruus.
Sen jälkeen kun palkan ulosmittaus on jatkunut keskeytyksettä tai lähes keskeytyksettä yhden vuoden ajan, ulosottomiehen on velallisen pyynnöstä keskeytettävä ulosmittaus yhdeksi tai useammaksi kuukaudeksi seuraavan vuoden aikana, jos:
1) velallisen käyttöön on ulosmittauksen jälkeen jäänyt vain 6 §:n 3 momentissa tarkoitettu rahamäärä tai vain jonkin verran sen ylittävä määrä;
2) velallisen välttämättömät elinkustannukset ovat hänelle ulosmittauksen jälkeen jäävään rahamäärään nähden korkeat eikä kustannuksia ole otettu huomioon 1 momentin mukaisesti; tai
3) keskeyttämiseen on jokin muu erityinen syy