Onko muita kohtalo tovereja kuin minä 2kk sitten ympärileikattiin ikää 12.v
Kysyisin muilta leikatulta?
1.onko poistettu paljon nahkaa
2.onnistuuko itsetyydytys rasvatta
3.tarviiko ujostella uimahallissa
4.onko voimakas värin muutos leikkaus kohdassa
5.onko-oliko pitkään kipee
itelläni jomottelee viellä.mielestäni oon tiukaks leikattu koska arpi on 3cm päässä terskan reunasta.
Kysyisin muilta leikatulta?
1.onko poistettu paljon nahkaa
2.onnistuuko itsetyydytys rasvatta
3.tarviiko ujostella uimahallissa
4.onko voimakas värin muutos leikkaus kohdassa
5.onko-oliko pitkään kipee
itelläni jomottelee viellä.mielestäni oon tiukaks leikattu koska arpi on 3cm päässä terskan reunasta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mul on ikää 18v
1. kokonaan poistettu
2. tottakai onnistuu ;)
3. ujostella? ylpee sun olla pitäs
4. ei ole
5. en muista sillä se leikattii ollessani varsin nuori
Myös mut on ympärileikattu juuri sun ikäisenä, ja mua vaan kiinnostais tietää mikä koitui sun kohtaloksi, eli missä liian tiukka esinahka havaittiin ja tehtiin päätös leikkaamisesta. Tapahtuiko se sullakin siinä "pahamaineisessa" 5-luokan tarkastuksessa, missä roplattiin munat? Juttu kiinnostaa vaan lähinnä siksi, että mulle kävi kalpaten ainakin juuri kyseisessä tutkimuksessa. Tohtori yritti vetää esinahkaa taakse ja kun homma ei onnistunut, kävi käsky leikkaukseen.
Sanoin terkkarille kerran asiasta ja se ohjasi lekurille.Mulla oli liian pitkä esari oli seisokissa pitkällä taakse se meni normaalisti.
otettinko sulla paljon pois ja mitä vanhempas sano asiasta.Mulla poistettiin runsaasti? leikkkaus arpi menee 3 cm päässä terskan reunasta
ja näkyy hyvin.oon ajatellu mennä eka kertaa uimaan lähiaikoina en ilkee ottaa housuja jalasta saunassa varmaan.
Kaikki napattiin pois ja tulos oli ihan siisti. Vanhemmat ei juuri asiaa kommentoineet, lähinnä pitivät hyvänä juttuna että homma tuli hoidettua jos tarvetta kerran oli.
Ehkä ei kannata mennä julkisiin saunoihin tms. ihan heti leikkauksen jälkeen vaan odotella tilanteen normalisoitumista ja sitä, että ehtii tottua ajatukseen. Kun haavan punoitus häviää ja itse tottuu ajatukseen, ei uimahallireissu enää aiheuta mitään paineita.