Onko kellään kokemuksia ikinpuukiukaista. En tunne ketään kenellä sellainen olisi. Saunani koko on 15m3 ilman mitään lasipintoja. Millaiset löylyt? Paljonko maksaa? Missä myydään?
Vahvassa harkinnassa lähinnä ulkonäkönsä vuoksi mutta millaisia ovat löylyt?
Vahvassa harkinnassa lähinnä ulkonäkönsä vuoksi mutta millaisia ovat löylyt?
Vastaukset 13
Vanhimmat
täältä
http://www.ikikiuas.com/
käytöstä ei ole kokemusta
onko kellään tietoa..
Iso kivimäärä vaatii reippaasti lämmitystä jos haluaa satasen kuivat löylyt.
Jos pitää vanhanaikaisesta kosteasta löylystä, niin siihen laite sopii hyvin.
Noin vuoden kokemus Original malli ja noin 15m3 sauna. Voin kertoa että on tosiaankin loistava kiuas. Alkuun en meinannut millään uskoa että 55-65 astetta on ihan riittävä löylylämpö. Kaipa tuo jokseenkin suuri kivimäärä (240kg) vaikuttaa asiaan jotain, kaiken lisäksi 60 asteen lämpö saavutetaan alle tunnin.
Meillä myös Iki Original. Hinta oli parisen vuotta sitten 800 euroa tilpehööreineen.
lämmittämisestä, onko se täysin jatkuvalämmitteinen, vai pysyvätkö kivet jonkun aikaa kylpykunnossa ilman tulta? Kuinka kauan?
ei vielä kovin paljon tietoa mutta,tein itse original ikin mallisen ja kokoisen kiukaan ja sitä pihalla koelämmittäessä totesin että tunnin lämmittämisellä tuli aika kihakkaat löylyt ja kesti kuumana tosi kauan vaikka tuuli sitä jäähdytti.
Tuli muuten aineet maksamaan alle satasen,joten kyllä siinä työlleen palkan sai.Kaupan hinta on päälle 800 egeä.
valurautaa ja kanaverkkoako kun noin vähän maksoi?
Ihan samat aineet kuin alkuperäisessäkin Iki.ssä
kiinnostaisi tietää mistä saa noin halvalla...
sieltä täältä ja osan sponsoroi työnantaja(jonka nimeä en tässä mainitse).
Taitaa puhua palturia koko kaveri...
puhu palturia vaan tein itse kiukaan kuten jo mainitsin ja eipä ne aineet paljon maksa kaupastakaan ostettuna.
600mm pätkä 330mm.stä putkea sokeat,5 kpl 114mm putkikäyrää, vähän rosteriverkkoa,latikkaa ja siinäpä ne melkein ovatkin eikä maksa paljon vaikka elämä muuten kallista onkin.