Kaikkia suuntautumisia ei järjestetä!!

Kun haette kouluun niin huomioikaa, ettei kaikkia suuntaumisvaihtoehtoja välttämättä järjestetä! Kuten Laureassa tänä vuonna liiketalouden linjalla Laatu- ja ympäristöjohtaminen ei toteudu.

Mitä mieltä olette? Eikö tälläinen peruuntumisen mahdollisuus pitäisi ilmoittaa jo hakuvaiheessa. Joku saattaa hakea tiettyyn kouluun vain suuntautumisvaihtoehdon perusteella!!!
4432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

no laureassa kyllä ei taida toimia juuri mitkään muutkaan opintoihin liittyvät asiat. en todellakaan suosittele kyseisen ketjun opinahjoja kenellekkään. paetkaa vielä kun voitte.

nimim. kokemusta on

Äänestä
  • Ihmettelen kommenttiasi Laureasta. Opiskelen toista vuotta itse kyseisessä koulussa ja olen ollut erittäin tyytyväinen!! Koskaan ei missään tietenkään voi KAIKKI toimia AINA moitteettomasti, mutta kokonaisuuteen erittäin tyytyväinen. Tietenkin henkilökohtainen näkemys on kaikilla erilainen ja riippuu Laureassakin toimipisteesta, kun niitähän taitaa olla 8 Uudellamaalla.. Mutta kyllä tollaisia suuntautumisten peruuntumisia voi tulla, jos ei ole tarpeeksi halukkaita.. Raja taitaa olla 10 opiskelijaa.

    Äänestä

Oon kyllä samaa mieltä. Pitäishän noista ilmoittaa... Itselleni kävi hyvin kun hain Oikeudellinen asiantuntijuus -suvaan, mutta kieltämättä vois hieman kiukuttaa jos se ei olisikaan toteutunut ja 1,5 vuotta ois menny täysin hukkaan. Laurea tietysti markkinoi itseään niin, että mahdollisimman moni hakisi sinne, ja ehkä sen takia varmaan n. 1/3 vuonna 2004 alottaneista onkin lopettanut jo kyseisen koulun...

Äänestä
  • kyllä tuo suva (ympäristö ja laatu) on toteutunut, mutta aika kiven alla se tietojeni mukaan oli. mutta jos olisin itse valinnut tämän suvan ja sitä ei olisi järkätty, olisi isä juristi puuttunut peliin. täytyyhän sitä nyt jollakin tapaa pitää oikeuksistaan kiinni! ja koulun TULEE pitää lupaus, jos siitä ei kerran ole jossain näkyvästi ilmoitettu. se on silloin petos, sanon minä! ihan asiallista se on silloin suuttua, ja ehkä hieman riehuakin.................. ei taida laurean johtoa paljon opiskelijoiden asiat kiinnostaa; pääasia on vain että rahaa tulee ja pinta pysyy kiiltävänä.

    mutta niinkuin sanottu, älkää hyvät ihmiset alistuko tollaseen! vaihtakaa sitten vaikka koulua, mutta VIEKÄÄ ASIAA ETEENPÄIN!

    Tsemppiä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiukku* kirjoitti:

Kun haette kouluun niin huomioikaa, ettei kaikkia suuntaumisvaihtoehtoja välttämättä järjestetä! Kuten Laureassa tänä vuonna liiketalouden linjalla Laatu- ja ympäristöjohtaminen ei toteudu.

Mitä mieltä olette? Eikö tälläinen peruuntumisen mahdollisuus pitäisi ilmoittaa jo hakuvaiheessa. Joku saattaa hakea tiettyyn kouluun vain suuntautumisvaihtoehdon perusteella!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu