Mikä noiden merkkien ero on oikeasti. Jos ei ajatella hintaa niin osaako joku kertoa miten tuo Puustelli eroaa Petrasta. Pliis, asiallisia vastauksia. Kiitos
Petra vai Puustelli
13
8166
Vastaukset
- Suomalainen keittiö
on AVESTIA! Ja hienoin!
- Haloo
Selvään kysymykseen kaivataan mielipidettä.
Siis EI kysytty kengännumeroasi(oletko ns.isokenkäinen...)
- muuten vaan juttelen
No ainakin eri tehdas. Petra kuuluu Novart-konserniin, johon kuuluu pari muutakin keittiömerkkiä, Puustellilla ei taida olla "sisarmalleja".
Luulen, että kaikki ns. tavallisen ihmisen merkkikeittiöt tätä nykyä ovat aika lailla verrannollisia keskenään. Jos yhdellä on jotain nippeliä enemmän, toisella on sitten jotain toista. Periaatteessa sisällöt ja laatu taitavat olla melko samanlaisia (kukapa toimittaja haluaisi jäädä kehityksen kelkasta). Ainahan lisää maksamalla saa lisää ominaisuuksia, mutta noin keskivertokeittiöitä ajatellen.
Eniten näyttää eroa olevan, kun esitteitä selaa, jonkinlaisessa "yleisilmeessä". Ja sitten tullaankin jo makukysymysosastolle, eli kuka minkäkin näköisestä tykkää. Laatumielikuvassa on ehkä eroja, mutta siinäkin jokainen tehköön valintansa, kuinka paljon painottaa tämmöisiä imagokysymyksiä.
Itsellä ei ole kokemusta kummastakaan, meillä on Petran sisarmalli Parma, ja tyytyväisyys huippuluokkaa. Petralta ja Puustelliltakin haettiin tarjoukset, mutta kun puntariin laitettiin ovivalikoima, hinta ja myyjän palvelualttius, niin paras hinta-laatu-suhde saatiin mielestämme Parmalta. Nyt, kun uutta keittiötä suunnitellaan, muilta ei tarvinnut kysyäkään. Eli paljon se taitaa olla omista makumieltymyksistä kiinni.- remontin tehnyt
Minulla oli loppuvalinnassa molemmat rinnakkain. Tuotteissa ja palvelussa ei ollut eroa. Tuntui, että pitää ihan heittää arpaa. Lopulta kuitenkin löytyi se ero ja päädyin Puustelliin. Mitään ongelmia ei toimituksissa ja asennuksissa ei ollut.
Velipojall on keittiö Petralla ja tyytyväinen hänkin on ollut. Molemmat hyviä.
- fhdfdfdf
moi,
suurin ero taitaa olla tuo mainittu kuuluminen eri konserniin.
Loput erot on pieniä, ehkä hieman eri mitoitusta, erilaista saranaa ja hieman eri värisävyjä ovissa ja muuta sellaista makuasiaa.
itse vertailin puustellia ja alacartea, johon päädyin ihan makuasiolla eli löytyi mielestämme paremmat värisävyt. niin ja kokemus nykyisestä.
palvelu ja asiantuntemus oli molemmissa samaa tasoa eli hyvä. toimituksesta ja asennuksesta ei vieläkokemusta. - Riksuli123
että Puustelli on kalliimpi. Samanlaatuiset kaapinovet, saman verran, Oulun Puustelli teki halvemman tarjuksen kuin ylivieskan petra. Molemmat kai hyviä, kummasta vain olisin voinut ottaa, hinta ratkaisi.
- keittiöammattilainen
nehän on saatanan kalliita kun on elätettäviä toimisto väkee niin pirusti ja saatana kalliit kuvastot ota joku pieni toimittaja joka pystyy kyllä toimittaan sulle yhtä laadukkaan keittiön koska ne ostaa esim. ovet isoilta ovi tehtailta josta myöskin noi ostaa myös osan ovistaan
- PUUSTELLIA
Itse ratkesimme ostamaan Puustellin keittiön rakennusvaiheessa mutta siiten plussat ja miinukset keittiö (luokkaa 10000euroa).
palvelu myyntitilanteessa
asennus (alihankkija)
ulkonäkö ensimmäinen vuosi
SITTEN
- tasot ravistui saumakohdista
- ovet alkoivat roikkua
- selvisi, että puustellilla omat mitoitukset
eli etusarjat omaa korkeutta samoin ovet ET PYSTY UUSIMAAN muiden toimittajien ovilla joilla on suurelta osin ns. puusepän mitoitus
- päätimme laajentaa keittiöä uusia ovet ja lisätä samalla kaappeja huomattiin ,että RUNGOILLA OMA MITOITUS eroja 5-10mm syvyys ja korkeus suunnissa eli onnistu muiden toimittajien rungot!!!
- pöytätasoista reklamointi takuuajan puitteissa ei onnistunut kesti n. 2 vuotta saada puustellin edustajaa tarkistamaan asennusta.
- asentaja ilmoitti, että ei tasoilla saa seisottaa vettä eli käyttäjän vika ( kuka seisottaa tasoillaan vettä?) Puuseppä tarkasti pyynnästäni asennuksen. Saumasilikoonia liian vähän liitoksissa ja jossain liitoksessa ei ollenkaan!!!!!!
EI KORVAUSTA ONHAN KEITTIÖ jo 3 vuotta vanha huom!asiastahan otetiin yhteyttä myyjään jo 1 vuoden käytönjälkeen !!!!ET SILLEEN MIETI en ainoa. - rick
PUUSTELLIA kirjoitti:
Itse ratkesimme ostamaan Puustellin keittiön rakennusvaiheessa mutta siiten plussat ja miinukset keittiö (luokkaa 10000euroa).
palvelu myyntitilanteessa
asennus (alihankkija)
ulkonäkö ensimmäinen vuosi
SITTEN
- tasot ravistui saumakohdista
- ovet alkoivat roikkua
- selvisi, että puustellilla omat mitoitukset
eli etusarjat omaa korkeutta samoin ovet ET PYSTY UUSIMAAN muiden toimittajien ovilla joilla on suurelta osin ns. puusepän mitoitus
- päätimme laajentaa keittiöä uusia ovet ja lisätä samalla kaappeja huomattiin ,että RUNGOILLA OMA MITOITUS eroja 5-10mm syvyys ja korkeus suunnissa eli onnistu muiden toimittajien rungot!!!
- pöytätasoista reklamointi takuuajan puitteissa ei onnistunut kesti n. 2 vuotta saada puustellin edustajaa tarkistamaan asennusta.
- asentaja ilmoitti, että ei tasoilla saa seisottaa vettä eli käyttäjän vika ( kuka seisottaa tasoillaan vettä?) Puuseppä tarkasti pyynnästäni asennuksen. Saumasilikoonia liian vähän liitoksissa ja jossain liitoksessa ei ollenkaan!!!!!!
EI KORVAUSTA ONHAN KEITTIÖ jo 3 vuotta vanha huom!asiastahan otetiin yhteyttä myyjään jo 1 vuoden käytönjälkeen !!!!ET SILLEEN MIETI en ainoa.Sitä mainitsemaasi alihankkijaa joka ne tasot on asentanut, jos kerran liitoksissa ei ole käytetty niihin tarkoitettuja mömmöjä..
- Hymy
Hei!
Me päädyimme Puustellin keittiöön, mutta Petralta tuli sitten khh:n ja WC:n kalusteet. Puustellin keittiövalikoima palveli paremmin makuamme ja muita ajatuksiamme. Puustelin kama on ollut ensiluokkaista, toimitus moitteeton, asennus helppo ja kaikki on toiminut niinkuin pitääkin. Petran kalusteita ei olla päästy vielä asentamaan joten niistä en osaa vielä varmuudella sanoa. Mitoituseroja näissä ainakin on. Petran kaapit esim. korkeampia. Itseäni miellyttää enemmän Puustellin mitoitus, mutta tämä makuasia.
Monet pienet asiat ovat kuitenkin tuntuneet toimineen Puustellin eduksi. Petralla oli esim. väärä laskutusosoite (rakennuksemme, jossa ei siis asuta), vaikka taatusti olemme oman osoitteemme heille antaneet. Tavarat olivat jotenkin sekavamman tuntuisesti ja pakkauselosteet sekä mitoituskuvat, asennusohjeet vaikuttivast (ainakin minun silmään) epäselvemmiltä kuin Puustellin. Näiden pienten, mutta loppupeleissä aika isojenkin seikkojen johdosta, suosisin itse Puustellia. Kokonaisuutena Puustellin toimintansa vaikuttaa yksinkertaisesti toimivammalta ja laadukkaammalta. Tämä minun kokemukseni. - nöhveli
Hei!
Meillä on Petra-keittiö ja olemme olleet pääosin tyytyväisiä. Ainoa asia, joka muuten kannattaa joka tapauksessa selvittää, ottipa kalusteet mistä tahansa, on saatavuus. Asensimme kalusteet viitisen vuotta sitten ja päätimme nyt hankkia muutaman kaapin lisää, niin omaa malliamme ei ole enää saatavilla. Onneksi toisen Petra-mallin vetolaatikostoissa on sama kuvio, joten asia on pihvi tällä erää. Jos olisimme tarvinneet hyllykaappeja, niin vastaavaa mallia ei enää olisi löytynyt...Kysäiskää ennen kauppoja, onko haluamanne malli kenties poistumassa markkinoilta lähiaikoina ja saako ovia myöhemmin lisää.
Kysyimme aikoinamma tarjoukset useista keittiöfirmoista, mutta Petran palvelu sekä laatu-hintataso oli meille paras.
Tsemppiä vertailuihin! - Sirpa
On tullut kierreltyä keittiö liikkeissä
ja ei voi kuin ihmetellä ko. toimittajien
hintoja!
On kauniit ja kalliit kuvastot,mutta hintataso
samasta tavarasta muilla selvästi edukkaampi.
Puustellin tapa soitella asiakkaalle perään
ärsyttää - vaikka alennuksia tulee,niin
silti hinnat pilvissä. - hintaa miksi
pitää ajatella petraa ja puustellia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi534290Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal813973- 703458
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak963380Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1052393- 352258
- 362129
- 242129
- 382109
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k232004