Terve
Ongelma:Saarekemallin liesikuvusta,jossa suora 125 poistoputki katolle tulee hemmetin kylmää ilmaa laitteen ollessa kiinni.
Ilmeisesti johtuu muuten koneellisesta ilman vaihdosta(OKT)ja perhospellin puutteesta.
Kiitos tämän foorumin törmäsin tähän perhospelti asiaan ja lähdin semmoisen hankkimaan Onniselta.
Kotona tuli huomattua että venttiilissä lukee:
Asennus horisonttaaliseen virtaukseen/akseli vertikaaliseen suuntaan.
Hienoa!eli tarkoittaa ilmeisesti vaaka kanavaan?
Kysymys:Voiko tämmöisen venttiilin asentaa pysty suuntaiseen poistoputkeen,vai tuleeko läpistä/pieni palautusjousi keskellä liian raskaat ettei huuva jaksa 1 teholla enää avata niitä???
Venttiilin keskikohdalla on myös vaahtomuovinen tiivistyspanta johon lepoasennossa läpät makaa jos asennetaan pystyyn.voiko tästä muodostua myös ongelma kun osa rasvata varmasti kerääntyy tähän pannan ja läpän väliin,niin alkaakohan tökkimään tulevaisuudessa.
Eli tämmöistä täällä.Toivottavasti sain kerrottua tarpeeksi epäselvästi!
p.s löytyykö eri peltejä pysty ja vaaka asennuksiin vai meneekö hifistelyksi?
Perhospellin valinta?
7
3544
Vastaukset
- k-raudasta
enkä huomannut mitään merkintää asennussuunnasta ja laitoin sen pystyputkeen.
- Raikku
Entisessä talossa tuli E-luxin kärynpoistajan kanssa perhospelti, jonka pystyi asentamaan akseli vaakatasossa. Ainakin minä asensin ja hyvin toimi.
- tekkeri
Raikku kirjoitti:
Entisessä talossa tuli E-luxin kärynpoistajan kanssa perhospelti, jonka pystyi asentamaan akseli vaakatasossa. Ainakin minä asensin ja hyvin toimi.
Kiitos jo näistäkin vastauksista.
Nimen omaan,tuleeko ongelmia jos läpät putoaisi omalla painolla alas mutta kun siellä on se jousikin joka painaa niitä entistä ennemmän alas.
Seuraako tästä liian jäykkä venttiili.
Pitäiskö napata jousi pois? - läpät räpättää
tekkeri kirjoitti:
Kiitos jo näistäkin vastauksista.
Nimen omaan,tuleeko ongelmia jos läpät putoaisi omalla painolla alas mutta kun siellä on se jousikin joka painaa niitä entistä ennemmän alas.
Seuraako tästä liian jäykkä venttiili.
Pitäiskö napata jousi pois?ja koskaan et saa rauhaa etkä lepoa kotonasi.
- Vanhempi suunnittelija
Olisin lukevinani tuon ohjeen niin, että "kun asennetaan vaakakanavaan niin silloin akseli pystyyn". Tuo on ainoa asento missä pelkästään jousivoima on mukana sulkutapahtumassa. Jos akseli on vaakasuorassa niin ylempi läpyskä ei sulkeudu.
Pystykanavassa asialla ei ole merkitystä, koska läpyskät putoavat omasta painostakin aina oikein. - Vanhempi suunnittelija
Miksi et tekisi laboraatiota? Virittele pahvista putki, johon sijoitat peltisi. Teippaat sen huuvaan ja toteat, mihin ilmamäärä ja paine-ero pystyy. Älä nyt ainakaan oikopäätä poista niitä jousia. Niitä ei kuulu poistaa.
- miksi kannattaa
tehdä liesikupu LTO:n yhteyteen vaikka vähän maksaisikin. Onko hyviä toimivia pareja, LTO kupu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä292905- 1191195
- 58941
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6937- 66905
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26877Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65834Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37830Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu157811Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75764