ftp selaimella

saan kyllä sekä IE:llä että FireFoxilla
ftp-yhteyden syntymään mutta kumpaankaan ei
aukea kuin yksi ikkuna palveluntarjoajan
hakemistoon.
Miten tällä voi siirrellä fileitä edes takaisin?

Normaalisti käytän ws_ftp:tä ja se toimii hyvin,
mutta pitäis asiakkaille opettaa selaimen kautta
ftp:n käyttöä ja en näemmä osaa itsekään.
Miten se oikein menee?
4509
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuo on lisäohjelma, jonka voi asentaa Firefoxiin. Sulle siitä olis tietysti apua suoraan, mutta asentaakos ne asiakkaat sitten vastaavaa/Fireftp:tä?

http://fireftp.mozdev.org/

Äänestä

>Miten tällä voi siirrellä fileitä edes takaisin?

Pelkällä selaimella ei voi uploadata mitään, ainoastaan downloadata. Ihan normaalisti "Save as" ja sitä rataa.

Äänestä

on monia esmes. XP:ssä on voit tehdä oman verkkoyhteys kansioon oman ftp yhteyden jolla sitten saadaan serverin kansiot näkymään koneella... ja senjälkeen tiedostojen siirto edestakaisin on niin yksinkertaista kun olla ja voi, tai sitten tiedoston hallinnalla (en tiedä onko oikea Suomemennos?) kun klikkaa kansiot kuvaketta työkalupalkissa, niin saat vasemmalle puolelle näkymään kohdan missä lukee "julkaise tämä tiedosto webissä" (tai kansio) ja siintä ohjeita noudattamalla homma etenee.

Äänestä
  • kiitoksia neuvoista.
    Tällä nimenomaisella asiakkaalla on ME.
    Otan urheasti tehtäväkseni opettaa hänelle
    WS-FTP:n käytön, voi olla helpoin tie.

    Löytyisköhän FTP-ohjelmaa, jolla hommaa
    voisi jotenkin automatisoida elikkä tehdä
    jonkinlaisen makron?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sivunpäivittäjä kirjoitti:

saan kyllä sekä IE:llä että FireFoxilla
ftp-yhteyden syntymään mutta kumpaankaan ei
aukea kuin yksi ikkuna palveluntarjoajan
hakemistoon.
Miten tällä voi siirrellä fileitä edes takaisin?

Normaalisti käytän ws_ftp:tä ja se toimii hyvin,
mutta pitäis asiakkaille opettaa selaimen kautta
ftp:n käyttöä ja en näemmä osaa itsekään.
Miten se oikein menee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu